Kategoriler
İnternet & Bilgisayar

Hasarlı CD & DVD Kurtarmak

Cd & Dvdleriniz çizildiği için windows tarafından okunmayabilir. Bunun için birçok program ve işlem var. Bu işlemler sayesinde cd & dvdleriniz ilk gün olduğu gibi olmasa da çalışacak. Zaten hemen bilgisayara kopyalar yeni bir cd’ye çekersiniz. ;)

Diş Macunu ile Temizleme Yöntemi
Çizilen veya lekelenen cd&dvd’yi kurtarmak için en çok kullandığım yöntem. Cd’lerinizi diş macunu ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Ben de işe yarıyor. Eğer yaramaz ise diğer yöntemlerde var tabi.

Dondurarak Kurtarma Yöntemi
Değerli gümüş diskleri kurtarmak için forumlarda başka bir yöntemden daha söz ediliyor. Çizik CD’lerinizi bir buz torbasına koyun ve iki saatliğine buzlukta dondurun. Bazı kullanıcılar aynı yöntemi sabit disklerinde de veri kurtarmak için kullanıyorlar. Yöntem her zaman işe yaramıyor, ancak disklere herhangi bir zarar da vermiyor.

CdCheck | Yükle/Download
CDCheck programı ile CD`lerinizdeki bozuk sektör ve dosyaları öğrenebilirsiniz. CD haricinde DVD, disket, taşınabilir bellek, harddisk ve zip dosylarını da desteklemektedir.

Bad CD Repair Pro | Yükle/Download
Bad CD Repair adından da anlaşılacağı gibi bozuk CD’lerden arşiv kurtarma programıdır. CD ve fiziksel sürücünüzdeki (HDD) text, mp3 veya herhangi bir dosyayı Windows altından kopyalayamıyorsanız bir de bu programı denemenizi öneririm.

Unstoppable Copier | Yükle/Download | Chip-Mayıs 2005’de önermiş.
Hasarlı CD’yi CD yazıcınıza yerleştirip programı başlatın. Copy sekmesinde Source yazan yere ait Browse butonuna tıklayın ve CD yazıcınızı seçin. Programın okuduğu verileri kaydedeceğiniz yeri Targetkısmına girin. Tamamı değil de, sadece birkaç parçası hasar görmüş veriler için Resume Partial Files özelliğini etkinleştirin. Taramanın yüzeysel mi yoksa derinlemesine mi yapılacağını Settings menüsünden ayarlayabilirsiniz.
Hasar görmüş film dosyalarını kurtarmak için, kaydırma çubuğunu Best Data Recovery yönünde hareket ettirin. Sadece hasar görmemiş verileri sabit diskinize kopyalamak isterseniz, Fastest Recovery Speed yönünde hareket ettirin ve Auto Skip damaged files kutucuğunu işaretleyin.
Son olarak tekrar Copy sekmesine dönüp Start düğmesine tıklamanızla beraber, program hasarlı CD’yi otomatik olarak okumaya başlayacaktır.

CD Okuyucu 0.8.2.0k | Yükle/Download
Program kısaca bozuk cdlerden veri kurtarmaya yarıyor. Program sayesinde içinde bozuk sektörler bulunduran cdleri sabit diske kopyalabilirsiniz. Windows bu durumda kopyalamayı bitirken, program belirtilmişse tekrar okumayı deneyip hatadan kurtulmayı dener, eğer hata devam ediyorsa atlayıp cdyi okumaya devam eder.

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

“Hasarlı CD & DVD Kurtarmak” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir