Genel

Eyvah! Telefonum Suya Düştü

Malum yaz aylarına geldik. Telefonlarınız deniz kenarında istenmeyen bir şekilde suyu boylayabiliyor. Ancak yapacağınız acil müdahalelerle telefonunuzu kurtarabiliyorsunuz. Garanti vermiyoruz tabiki. 🙂

1. Adım: Cihazınızla (telefonunuz) telefon bataryasını birbirinden hemen ayırın. Sonra da sim kartı çıkarmayı ihmal etmeyin.

2. Adım: Cihazı hızlı bir şekilde kuru bir bezle incitmeden kurulayın.

3. Adım: İşte en zor adım. Telefonun tuş takımını ve ahizesini ağzımızla emiyoruz. Suyu içimize çekmeye çalışıyoruz, tabi bu arada suyu yutmayın. Eğer ağzınızı değdiremeyecek durumdaysanız bir elektrikli süpürge veya fön makinesi aracılığıyla çok yaklaşmadan uzaktan tutun. (Tatilde elektrik süpürgem ve fön makinem yanımda değil diyorsanız mecburen emeceksiniz. 🙂 )

Alternatif Çözüm: Cihazı yarım saat saç kurutma makinesiyle kurutun. Daha sonra bir pirinç kavanozunun içinde 12 saat bekletin. Telefonunuz sabaha çalışır duruma gelebilir..

Önemli Notlar:
Telefonunuz denize düştüyse, oradan alıp tatlı suya düşürün. Sonra oradan çıkarıp kurulamanız gerekmekte. Aksi takdirde tuz materyalleri telefonunuzu çürütecek.

Bir de gidip telefoncuya “Abi yere düştü, çalışmıyor” diye kandırmaya çalışmayın. Telefonun içinde su değdiğinde renk değiştiren etiketler mevcut. Bununla öğrenebilirler. Boşuna yalancı durumuna düşersiniz. 😉

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • ya dün geçe telefonun suya düştü hemen bataryayı flan söktm hatta telefono hep söktm vidalarını fln ama bikaç tuşu çalışmıyo ne yapmam lazm yardm edin:(