Genel İnternet & Bilgisayar

Joomla'yı WordPress'e Aktarmak

Joomla’dan WordPress’e geçmeye karar kıldınız. Fakat Joomladaki veritabanınızı wordpresse nasıl aktaracağınızı bilmiyorsunuz. Bunun çok kolay bir yolu var! İlk önce bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için hostunuz üzerinde hem wordpress dosyalarının hem de joomla dosyalarının bulunması gerekir.

 • Buradaki Joomla2Wordpress dosyasını indiriniz.
 • İndirdiğiniz RAR dosyasını bir klasöre çıkartınız.
 • Export klasörünün içindeki config.php adlı dosyayı bir PHP düzenleyici ile açınız ve oradaki bilgileri kendinize göre değiştiriniz. (Yani joomla ve wordpress veritabanı bilgilerinizi gireceksiniz.)
 • Düzenledikten sonra export klasörü WordPress dosyalarının bulunduğu dizine yükleyin. (Yani export klasörü wp-admin, wp-content, wp-includes klasörleriyle aynı dizinde olacak.)
 • Şimdi yüklediğimiz dizini çalıştırıyoruz. (Örneğin: Export klasörünü www.siteniz.com/blog dizinine attıysanız www.siteniz.com/blog/export adresine giriyorsunuz.)
 • Step One‘a tıklıyoruz.
 • İlk önce Joomla’nın bölüm veya kategorisini sonra da WordPress’teki aktaracağınız kategoriyi seçiyorsunuz. Bunları teker teker yapacaksınız. 🙂 Ama bir de hepsini tek tek gireceğinizi düşünün yazıları.
 • İşte bu kadar 🙂

Geliştirici: Azeem Khan | Joomla2Wordpress Anasayfası

Güncelleme (Karakter Hatası)

Gelen yorumlarda karakter hatalarının olması nedeniyle bu güncellemeyi bugün (15 Şubat 2009) yapıyorum.

Karakter hatalarını iki yoldan halledebiliyoruz:

 • siteniz.com/wp-admin/options-reading.php adresinden UTF-8 olarak görünen karakter setini aynı sitedeki (siteniz.com) Joomla’nın kullandığı karakter setine (Joomla yönetim panelinden görebilirsiniz.) çevirerek birbirlerine uyumlu olmalarını sağlıyoruz.
 • Yukarıdaki adım sonuç vermez ise PHPMYADMIN‘den bütün WordPress ve Joomla tablolarını UTF-8’e ayarlayın. Yönetim panellerindeki karakter setlerinin UTF-8 olması gerekiyor.

Özlem hanımın isteği üzerine (5 Haziran 2009) wp-admin/options-reading.php’yi UTF-8’e çevirerek paylaşıyorum: Link.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

29 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • Merhaba Sinerjik çok güzel anlatmışsın ama benim istediğim

  Joomladan wordpress değilde

  WordPresss konularımız joomlaya aktarmak tam tersi peki bu işi nasıl yapacağım bir anlatır mısın Çok Teşekkürler İnternette baya araştırdım ama bulamadım şimdiden Yine Teşekkürler :);)

 • @Dolphin: WordPress’den Joomla’ya geçmemenizi tavsiye ederim. Yani bunu bilmediğimden dolayı demiyorum. WordPress Joomla’dan kat kat iyi. Bunu çeşitli anket araştırmalarında da görebilirsin. 🙂

 • Şu anda Türkçe karakter problemine bir çözüm getirilmiş değil. Ancak ileride üzerinde çalışmayı düşünüyorum. Ama ne zaman olur bilemiyorum.

 • Merhaba,

  Forumlarda sürekli sizin yazılarınız kaynak gösteriliyor. Aynen sizin anlattığınız şekilde yapıyorum ancak karakter sorunu çözümlenmiş değil. 15022009 tarihinde yapmış olduğunuz değişiklikleri de yaptım ancak hata devam ediyor. DB kısmında kesinlikle bir hata yok eminim ancak options-reading.php’de bir tane kod mevcuttu bende onu düzelttim. Eğer mümkünse options-reading.php dosyasının utf8_general_ci olarak düzeltilmiş şeklini edinebilirmiyim.

  Şimdiden teşekkür ederim.

 • INSERT INTO wp_term_relationships (object_id, term_taxonomy_id) VALUES (’22’, ‘5’)
  Query failed

  Böyle bir hata veriyor 4 yada 5 onuyu aktarıyor o kadar,bir türlü aktaramadım yardımcı olurmusunuz.

 • bu aktarma da kullanıcılar da aktarılıyor mu acaba yani benım ıstedıgım sey bir dizinde /blog şeklinde wordpress ana dizinde joomla fakat ortak kullanıcılar joomladan kayıt olundugunda wordpress te de olsun mumkun mu teşekkürler

 • merhaba abicim. öncelikle bu şekilde internet üzerinde çalışan ve kendine geliştirenlere yardımcı olduğun için teşekkür ederim kendi adıma. abi ben wordpress kullanıyorum ve artık joomlaya geçmek istiyorum. lakin ne kadar denedimse hep hata verdi bi aşamayı geçiyom diğeri hatalı, birini atlıyom diğeri hatalı. Bunalıma gircem nereye gittiysem de yardım eden yol gösteren olmadı. Acab bana yardım edebilir misiniz. Şevkim kırılmaya başladı açıkçası.

 • Merhaba,

  Peki joomla’da kullandığımız bir takım bileşenler var. Mesela sef ayarları var, yorumlar var. Bunları da sorunsuzca aktarabiliyor muyuz? Yani hangi bileşeni kullanırsak kullanalım uyumlu bir şekilde wordpress’e aktarımı gerçekleştirebiliyor muyuz?

 • merhaba, ben şöyle yapacağım, joomla sitesi her ihtimalae karşı duracak. yazılarla beraber, ben yedek olarak, denem olarak başka bir host ve domaine yükleyeceğim. bu durumda joomla sitesindeki veriler wordpress e aktarılırken eski sitedeki yazılar silinir mi veya bozulur mu??

  bu eklenti ile sadece yazıların yedeği alınıyor gibi düşünebilir miyiz? çok acil bir cevaba ihtiyacım var
  teşekkürler
  sevgiler

 • öncelikle güzel bir makale ama bu işin tersini öğrenebilirmiyiz yani wordpress’ten joomlaya yalnızca makaleleri bile atsak olur. Bunu yapan bileşen mevcutmu acaba?

 • Bende de olmadı son adımda joomladaki herhangi bir içerik karakter hatalı olarak görünüyor. Altında da Query failed inserting Section yazıyor. joomla 1.5 kullanıyorum, kurduğum wordpres de 2.9 sorun nedir acaba?

 • Joomla 1.5.22 den Wp 3.0.5 e geçiş başarılı olarak tamamlandı. Ancak türkçe karakterler ile ilgili yine sorun yaşadım.

  Çözüm olarak verilen export klasörü içerisindeki index.php ‘yi açıp her veritabanı bağlantısından sonra utf8 kullanmak istediğimizi belirtmek gerekiyor. Sonuç olarak kod şöyle birşey olacak.

  $link = mysql_connect(“$dbhost”, “$dbuser”, “$dbpass”) or die(“Could not connect”);

  mysql_query(‘SET NAMES utf8’);

  Faydalı olması dileği ile

  • benimde joomla sürümüm 1.5.22 wp sürümümde aynı ama olmuyor hata veriyor göndermiyor bir kategoriyi gönderiyor ama o da gözükmüyor

 • Aktarım işlemi soruama Türkçe Karakter sorunu devam ediyor.Evet Bu güzel ancak Joomlada bir çok kişi K2,virtuemart gibi Bileşeni kullaniyor.Bu bileşenlerdeki yazılar ve ürünleri aktaramadıktan sonra ok yavan kalır.Bir diğer husus ise Jommla mı WordPress mi diyenlere.Joomlanın WordPresse karşı tek dezavantajı SEO’su idi ancak yeni çalışmalardan sonra Joomla 3.x versiyonuna da geçip sınıf atlamıştır.Yani WordPress Jommla ile bu konuda karşılaştırılamaz derecede mükemmel bir sistem..