İnternet & Bilgisayar

Blok Poster Hazırlamak

A3’ün iki katı büyüklüğünde veya daha büyük bir boyutta blok poster hazırlamak istiyorsunuz. Ancak bunun için sadece bir A3 ya da A4 yazıcınız var. “Çok para gerekecek bu poster için” diyip bir kenara atmadan bu yazıyı okumalısınız.

Blockposters.com

 1. http://www.blockposters.com/ sitesine girin.
 2. Step 1 ile devam edin. Dikkat edin, en fazla 1 mb boyutundaki resminizi yükleyebilirsiniz. Resminizi seçin ve Contunie linkine basın.
 3. Şimdi yüklediğimiz resimi parçalara ayırdık.
  pages wide ile resminizi daha fazla parçaya bölebilir ve çıktı alacağınız posterin ebatlarını büyütebilirsiniz. Diğer iki ayar ise basit. Teki ile kağıt yatay konuma alınıyor, diğerinde ise kağıt formatı değiştiriliyor. Elde edeceğiniz posterin boyutları ise feet ölçüsünden veriliyor. Ancak 1 feet = 3,281 metre diyerek size yardımcı olabilirim. Buradaki siteye bakarak ölçülerinizi feet’e çevirebilirsiniz.
 4. Parçaladıktan sonra Continue düğmesine basın. Son sayfadan Click here to download a PDF file containing your images bağlantısına tıklayın. PDF dosyanız iniversin. Artık PDF dosyanızdaki sayfaları çıkararak duvarınızda birleştirin yok yok ya da yerde birleştirin sonra duvara asın 😀

Picasa’da nasıl poster oluştururum?

Normal bir yazıcıda büyük fotoğraflar basarak poster oluşturabilirsiniz. Bu yöntemde fotoğraf dört parçaya bölünür ve her parça ayrı ayrı basılır. Dört sayfanın tümü basıldıktan sonra, bunları bantlayarak veya yapıştırarak poster haline getirebilirsiniz. Aşağıda ayrıntılı talimatlar verilmiştir:

 1. İstediğiniz fotoğrafı tıklayarak seçin.
 2. Pencerenin üstündeki Oluşturu tıklayın ve açılır menüden Poster yapı seçin.
 3. Poster boyutu menüsünden boyut seçerek posterinizi büyütebilirsiniz.
 4. Kağıdınızın boyutunu seçin ve Karoları üst üste getiri işaretleyin veya işaretini kaldırın. Bu özellik etkinleştirildiğinde, her sayfadaki resmin bir miktar üst üste gelmesini sağlar ve böylece hizalayıp birleştirmeyi kolaylaştırır.
 5. Tamamı tıklayın.

Orijinal fotoğraflarınızın olduğu gibi kalması için, Picasa fotoğrafın kopyasını çıkarır. Picasa’da dört yeni poster fotoğrafını basılmaya hazır durumda bulursunuz.

Poster Razor

 1. buraya tıklayıp yükleyelim programı.
 2. İlk adımda poster yapmak istediğiniz resmi seçeceksiniz.
 3. 2. adımda posterin herbir parçasını belirleyeceksiniz.Tavsiyem Standart yazıcıların kullandığı genellikle A4 onu seçin.Ya da büyük kağıdınız varsa Custom kısmında herbir parçanın ölçüsünü belirleyin.Overplaning dediğiyse kenarlıkların ayarı o ayarı da yapın.
 4. 3. adımı atlayın ya da o değerleri kendinize göre değiştirin yapın
 5. 4. adımda posterinizin büyüklüğünü seçeceksiniz cm cinsinden olduğu için kolaylık sağlıyor.
 6. Son adıma geldik. PDF olarak kaydedin ve çıktınızı alın.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın