Genel İnternet & Bilgisayar

WordPress'i Joomla'ya Aktarmak

Joomla’yı WordPress’e Aktarmayı şu adreste anlatmıştım. Şimdi sıra geldi WordPress’i Joomla’ya nasıl aktaracağımıza. 🙂 Aslında böyle bir yazı düşünmüyordum. Ancak bir arkadaşın (Dolphin) yoğun istekleri üzerine yazmaya karar verdim..

Yazı aslında benim yazım değil. Şuradaki adresten çeviri yapıyorum.. Hemen başlayalım nasıl yapacağımıza.

 • İlk önce şu harika aracı bir indirin bakalım. 🙂 Bu araç otomatik olarak wordpress yönetim panelinden aldığınız (Yönet/Dışa Aktar) xml dosyasını phpMyadmin’e .sql dosyası şeklinde import edeceksiniz..

İlk Bölüm

 1. WP Converter adlı dosyayı şuradan zaten indirmiştik.
 2. Joomla’ya aktaracağınız WordPress yönetim panelinize giriyorsunuz. Oradan Yönet/Dışa Aktar yolunu izleyerek masaüstünüze XML dosyasını kaydediyorsunuz.
 3. Şimdi indirdiğimiz o harika aracı çalıştırıyoruz. (WordPressConverter.exe)

İkinci Bölüm

Yukarıdaki resimdeki numaralandırmalara göre açıklamalar yapacağım..

 1. WordPress Backup: Bu kutucuğa ilk bölümün 2. adımında kaydettiğimiz xml dosyasının yolu gelecek. (Ör: C:/wordpress.2008-08-17.xml)
 2. Save To: Buraya da C:/joomla_import.sql yazıyoruz. (Dosyamız C diskine kaydedilecek)
 3. Table Prefix: Eğer Joomla kurarken tablo ön ekinde bir değişiklik yapılmadıysa jos_content olarak kalsın. eğer ön eki değiştirdiyseniz jos_ kısmı sizin koyduğunuz şey ile değişecek. Genellikle değiştirilmiyor. Kafanız karışmasın; orası öyle kalsın.
 4. Admin Id (NOT Username): Bu kısma WordPress’den aktaracağınız yazıların Joomla’da hangi kullanıcıya ait olduğu gösterilecek. Bunu da ID yöntemiyle yapacağız. Joomla yönetim panelinden kendi ID’nize bakarak orayı öyle doldurunuz.
 5. Section Id: Aktaracağınız yazıların hangi bölüme ait olacağı belirtilecek. Bu da aynı 4. adım gibi ID ile gerçekleşecek. Yine Joomla Yönetim panelinden aktaracağınız bölümün ID’sini yazın.
 6. Category Id: Aktaracağınız yazıların Joomla’da hangi kategoriye ekleneceğini belirler. Yine 4 ve 5. adım gibi ID girilecek. Joomla Yönetim Panelinden görebilirsiniz.
 7. Post Type to Export: Bu bölüm ise WordPress’den aktaracağınız yazıların özelliklerini belirtiyor. Public‘i işaretlerseniz Joomla’da yazılar herkes tarafından görüntülenir. Private: Özel, Draft ise taslak olarak kaydeder.
 8. Generate: Son olarak yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra bu tuşa basıyoruz ve joomla_import.sql dosyamızı C diskine kaydetmiş oluyoruz..

Üçüncü Bölüm -Son-

 1. Artık kaydedilen .sql dosyasını phpMyAdmin’den Joomla veritabanına yüklüyoruz. Bilmiyorsanız lütfen buraya tıklayarak öğrenin. 🙂

İnşallah yapmışsınızdır. Eğer sorun olursa buradan çözmeye çalışacağım.

Düzenleme: 25 Nisan 2011, Pazartesi: Converter.exe link yenilendi.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

22 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • S.A
  Hocam ben dediklerinizi yaptım herşey süper yanlız,
  Cpanel kullanıyorum, joomla_import.sql dosyasını joomlanın veritabanına aktarırken resimli yazılarda hata veriyor o yazının resmini sildim bi sonraki resimli yazıda pembe bir ekran geliyor ve hata veriyor.
  HATA AŞAĞIDAKİ GİBİ;
  Hata

  SQL sorgusu:

  INSERT INTO `jos_content` (`title`, `alias`, `introtext`, `sectionid`, `catid`, `created`, `created_by`, `publish_up`, `attribs`, `metadata`) VALUES (‘Hoş geldiniz!…’, ‘hos-geldiniz’, ‘Sitemizi daha yeni kurdum. Çoook yakında dolduracağız inşallah:) Böle boş durduğuna bakmayın. Daha yeni amcası 🙂 [caption id="attachment_143" align="alignnone" width="100" caption="hasoo"]hasoo[/caption] ‘, ‘1’, ‘1’, ‘2008-12-25 04:40:48′, ’62’, ‘2008-12-25 04:40:48’, ‘show_title= link_titles= show_intro= show_section= link_section= show_category= link_categ[…]

  MySQL çıktısı: Belgeler
  #1054 – Unknown column ‘alias’ in ‘field list’

 • yok ustacığım ben zaten cpanelden girip phpmyadmine geldim. phpmyadmin üzerinden joomla veritabanını seçtim. ordada içe aktardan bizim çevirmiş olduğumuz sql dosyasını seçtim. sonra işlem başlıyor ama ilk resimde hata veriyor.
  birde aşağısında sql uyumluluk kipi diye bir seçeneği var orada neyi seçecez bilmiyorum. none, ansi, db2, mysql323….. bir sürü seçenek var onlardan birisi olabilirmi bir kaçını denedim gene olmadı. Bunu bir çözersek müthiş olacak.
  Çok teşekkür ederim.

 • Ben yapamadım Furkan Hocam 🙁
  Belki de başka bir sorun var. Ama ilgilendiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim.
  Allah razı olsun.

 • dönüştürme sırasında bir hata aldım ben.

  error : system.xml.xmlException : entityanme ayrıştırılken hata oluştu. satır 8810, konum 328

  şeklinde bir hata alıyorum bunu nasıl düzeltebilirim?

 • Linkte verilen program çalışmıyor. Alternatif link veya sizde arşivlenmiş olarak varsa paylaşmanız çok iyi olacak.

 • Selamun Aleykum değerli bilgiler teşekkürler
  yazılarımı aktardım her nekadar ufak tefek şekil bozuklukları olsa da . yorumları aktarmadı yalnız wordpress yorumlarını jomlaya aktarmak için ne yapmamız lazım bilginiz var mı?

 • arkadaşlar link bozulmuş. taşıma yapmam gereken bir kaç site var. çok fazla makale var. yardımcı olacak var mı? linki tekrar yükleseniz

 • Sabahtan beri dolaşmadığım site neredeyse kalmadı. Elimde wp olan bir sağlık sitem var. Sonunda joomlaya sayenizde aktarabildim. Çok Teşekkür ederim.

 • Selam. Converter silinmiş. Baya aradım taradım hic bir yerde bulamadım. Rica etsem converterı terkar yükleyebilir misin..

  Tarık

 • Joomla’nın K2 Eklentisinden Wordprese geçiş varmı? Anlatılalar Joomla İçerik bileşinine ait.Eğer böyle bir convert bileşeni varsa Joomlada durmam..Birde Bu Joomla 1.5 den Wp geçiş Joomla 1.7 için nasıl olacak..?