İnternet & Bilgisayar

Blog 2.0 Paylaşım Anlayışı

Başlıkta gördüğünüz blog 2.0 kavramı tamamen uydurulma bir kavramdır. Sizin de anladığınız gibi web 2.0 kavramından çalmadır. Bu yazıdaki amacım yeni bir paylaşım anlayışını paylaşmaktır. Aslında herkesin çoğu blogda gördüğü bir uygulamayı paylaşacağım.

Bloglar artık kendi konularındaki haberleri “habalo hibalo hop” diye hemen yayınlamıyorlar. Yayınlayacakları konu hakkında biraz daha haberin çıkmasını bekliyorlar. Başlıklar ise tabi buna göre şekilleniyor. Mesela renkli teneke blogu İnternet Çöplüğünden Seçmeler adındaki yazıların sonuna numara katarak yayınlıyor.

Tasarım konusunda önemli paylaşımlarda bulunan Hasan Yalçın her hafta Haftanın Derlemesi başlığı altında çok önemli linkler paylaşıyor. Yabancı web bloglarda da durum böyle. Hatta Türk Blog Yazarları bu yöntemi oradan almış olabilirler diyim.

Sonuç olarak diyeceğim, ne konu hakkında yazıyor olursanız olun, bir şeyleri biriktirerek paylaşın, her önünüze geleni anında yayınlarsanız blogunuzda düzen diye bir şey kalmaz ve paylaştıklarınızın itibarı kalmaz. Her gün bir tasarım ögesi paylaşılan bir blog mu yoksa üç günde bir daha çok tasarım ögesi paylaşan bir blog mu daha çok ilgi ve ziyaretçi çeker.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

4 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Bu konuda haklısın. Bende ilk heves ile birkaç bağlantı yazımı biraz hızlı yazmıştım. Ancak sonralarda yavaşladım biraz ve bu yazıyı görünce hepsini toparlayıp belli aralıklarda yazmak en iyisi dedim. Teşekkürler tavsiyelerin için.

  • @müJdaT: Bloglamaya başlayan herkesin bu derdi oluyor, sonra da başta yazdığı yazılar siliniyor, teker teker 🙂 Yeni başlayanları biraz olsun bilinçlendirmek amacım..