Fotoğrafçılık İnternet & Bilgisayar

HDR Fotoğraflar Oluşturmak ve HDR Arşivi

Fotoğrafçıların dilinde dolaşan bir kavram son günlerde HDR. Ne demektir derseniz, kısaca tanımlayalım. HDR fotoğraf çekerken fotoğraftaki objelerin normal ışık değerlerinden çok yüksek veya çok alçak olmasını engellemektir. Peki nasıl engeller? Aynı kareyi üç farklı ışık değeri (daha fazla da olabilir. Örneğin -1, 0, 1) ile çekip, bir yazılıma fotoğrafları birleştirip tek fotoğraf haline getirerek elde edilir.

Fotoğraflar çok hızlı çekilmeli ki, karenin içindeki objeler hareket etmesin. Bu yüzden çok profesyonel fotoğraf makineleri ile çekilmediği sürece HDR fotoğrafların içerisinde sadece sabit objeler yer alır. İnternette rasladığınız HDR fotoğrafların içinde hareketli objeler varsa, bilinki ya çok profesyonel bir fotoğraf makinesi ile çekilmiş yada yalancı HDR.

Yalancı HDR kavramı nedir? Tek karelik fotoğrafı bilgisayarda bir yazılımla ışık ayarları ile oynayıp HDR yapmaktır. Gerçek HDR kadar etkili olabilir.

Gerçek HDR ve yalancı HDR yapmayı anlatan kaynakları inceleyelim.

HDR fotoğrafları hakkında internetteki kaynaklar bu dördünden ibaret diye görünüyor, diğer kaynaklar  hep birbirinden alıntı. Eğer farkedemediğim varsa lütfen belirtiniz.

HDR Fotoğraf Oluşturmak İçin Programlar

HDR Fotoğraf Arşivleri

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın