İnternet & Bilgisayar

İçerik Hırsızlığı Halinde Ne Yapılmalı?

Web dünyasında içerik hırsızlığı son yıllarda almış başını gidiyor. İnsanlar sitelerinde her şeyi bulundurma çabasındalar ve bunu da emek hırsızlığı yaparak gerçekleştiriyorlar. Özellikle blogcular için yazacağım hukuki süreci içeren bu yazıyı web sitesi olan herkes okumalı.

Hemen hukuki sürecin nasıl işlediğine bakalım. Örnek olayı bir blog üzerinden anlatacağım. Siz, portfolyonuzu içeren bir siteye veya bir foruma kolayca uyarlayabilirsiniz.

Bulunduğunuz ilin başsavcılığına bir dilekçeyle başvurmadan önce site ile ilgili toplamamız gereken bilgiler var:

 • Yazılarınızın başlıkları, URL’leri, yayınlanma zamanları, ekran görüntüleri
 • Korsanın yayınladığı yazıların başlıkları, URL’leri, yayınlanma zamanları, ekran görüntüleri, Korsan sitenin WHOIS bilgileri, ve korsanla ilgili bulabileceğiniz her şey. (e-posta adresi, cep telefonu, oturduğu yer vs..)

Bu bilgileri topladıktan sonra artık dilekçeyle bulunduğumuz ilin başsavcılığına buradan indireceğiniz şablondaki değişkenleri değiştirerek  başvurabiliriz. Çıktı almadan önce iyice kontrol etmenizi öneririm.

Başsavcılık basın bürosu (eğer ilinizde basın bürosu yoksa şablondaki Basın Bürosuna ifadesini siliniz.) dilekçenizi inceleye de bilir, direk takipsizlik de verebilir. Bu savcının insafına kalmış. (Bizim ülkemizin sistemi böyle, zor işlerden sürekli kaçılıyor.)

Başvurunuzun incelendiğini, sizi Adliye’ye çağırdıklarında anlayabilirsiniz. Ben olumlu taraftan bakıp, işin nerelere gideceğini söylemek istiyorum. Eğer yazılarınızın kaynaksız intihal ettiğini ispatlarsanız, yazılarınızı çalan kişi yüklü bir para cezasına veya hapis cezasına çarptırılır.

Bu hukuki süreç yanında blogunuzdan da bu başvurunuzu duyurmanız, internette böyle sitelerin şikayet edildiği yerlere (Utanç Duvarı)  korsan sitenin linkini yazmanız, (varsa) korsan sitenin google adsense reklamlarını google’a şikayet etmeniz iyi olacaktır. (Ayrıca Bkz: 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Koruma Kanunu)

Bu yazı hazırlanırken değerli bir hukukçu tarafından yardım alınmıştır.

Ayrıca bu konuda aşağıdakileri okumanız sizi bilgi sahibi yapacaktır:

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

15 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • Bu konuyu bir süredir tartışıyoruz. http://www.gunesintamicinde.com/calintilama-sanatinda-zen/

  Genelde kişiler kendileri ile temasa geçince yaptıklarının hoş olmadığı gibi suç olduğunu ve ciddi sonuçları olacağını anlıyorlar. Anlamayanlar içinse yapılacak şeyleri siz de yazmışsınız.

  Yıllardır anlatıyoruz ve giderek toplum bilinçleniyor. Bir süre sonra çok büyük çoğunluk Internet adabını öğrenecek. O güne dek çalışmaya devam 🙂 Elinize sağlık.

 • @Süleyman SÖNMEZ: bu yazıyı yazmadan önce internette araştırma yaptım, fakat o yazıya raslayamadım, buraya yazdığınız iyi oldu, teşekkürler 🙂

 • Merhaba… Bu konuda bir çok arkadaş gibi bende madur durumdayım. Öte yandan bize ait mevcut yazıların telif hakkının bize ait olduğunu nasıl kanıtlayacağız. Bu verdiğiniz bilgileri vermemiz yeterli olacak mı? Olumlu sonuç alan var mı? Bilgisi olan aktarsın lütfen…

 • Bu tip şeylerde en önemli unsur şahitliktir. Bir okuyucunun evet ben bu yazıyı bu tarihte o sayfada okudum demesi önemlidir. Tabi yukarıda söylediklerimin yani sıra…

 • Üzgünüm, Google zaten içerik çalan siteleri destekliyor. Hele de kendi servisi bloggerse. 6 Aydır siteme dadanan bir tanesinden bahsetmek istiyorum. 6 aydır günde eklenen 3-4 yazıyı saati saatine bloguna aktararak websitemin artık hiçbir yazısının indekslenmemesine neden olan aşağılık, karaktersiz bir şahsı. Öyle karaktersiz bir şahıs ki, artık buranıza gelip websitenizde onun bu çirkin yüzünü deşifre edersiniz;

  http://gizliilimler.tr.gg/%C7a%26%23287%3Batay-G.ue.l.ue.mser-Denen–g-Emek-H%26%23305%3Brs%26%23305%3Bz%26%23305%3B-g–Hakk%26%23305%3Bnda.htm

  ve altına da not düşersiniz, bakalım bunu das çalacak mısın diye. Öyle bir şerefsizliktir ki, bu yazımı bile kopyalayacak cesarete sahiptir ve kendi ismini silerek beni emek hırsızı gösterebilecek kadar;

  http://gizemlisirlar.blogspot.com/2010/01/mehmet-akif-ardc-denen-emek-hrsz.html

  Böyle bir şerefsizlik, adilik, utanmazlık olur mu? İnsan, kendini bu kadar küçük düşürebilir mi? Buna cesaret mi denir yoksa kendini yetiştiren insanların şerefini beş paralık etmeye varacak kadar bir rezillik, utanmazlık, sıkılmazlık mı? Bunlara insan denir mi? Hem hırsızlık yap hem ev sahibini hırsızlıkla suçla. Yavuz hırsız tabitini bile aşan bu gibi küstah, onursuz insanları Türkiye tanısın… Bu ülkede hukukun olmadığını ve sanal alemde istedikleri gibi at koşturabileceklerini, her türlü suçu işleyebileceklerini zanneden bu insanlara sadece lanet ediyorum! 6 aydır her yazınınızın dakikası dakikasına çalınmasıyla girdiğiniz sinir harbi de cabası… Ne diyeyim, soyunun Allah belasını versin, böyle bir evlat yetiştirenlerin de!!!

 • Bu durumdan gerçekten yorulmuş bir vaziyetteyim. Bu kada aşağı seviyede insanların da internette olması çok üzücü..

 • Gerçekten içerik çalınması çok kötü. Saatlerce kafa patlat, biri gelsin emeği çalsın ve sen bir şey yapama. Kötü bir durum. Bilgilendirme için teşekkürler.

 • http://www.mantar.pro isimli bir projeme ait bütün orjinal makalelerim AKHENATON (M. AKIF ARDIÇ) isimli arkadaşın da bahsettiği gibi harfi harfine çalınıp kendi sitelerinde yayınlanmıştır. Hakikaten çok zor bir durum. Google’a şikayet formu doldurup ilgili siteleri ve linklerinden bazı örnekleri ayrı ayrı gönderdim. Ancak google bunu sanırım dikkate bile almayacaktır. Olan yine orjinal birşeyler üretmeye çalışan bizlere olacaktır. Yine içeriklerimi çalan sitelerden bir tanesine gönderdiğim “yazılarımı kaldırın” mailime karşılık hangi yazılar olduğunu belirtmem ve noter belgesini göstermek gerektiğini yazmış adi herif. Bu tam bir aymazlıktır, utanmazlıktır. Ben yazdığım her yazıyı noterden tasdikletmeye kalksam halim ne olur. Ama yasal mevzuatın bizim gibileri korumak ister gibi bir hali de yok maalesef. Bunlar daha 2005 yılından beri çok defa başıma geldi benim. Keşke ciddiye alınabilecek bir çözüm olsaydı?..:(((