Genel İnternet & Bilgisayar

Logo Tasarım İçin 12 İpucu

Logo tasarlamak profesyonellik gerektirir. Logo içerisinde sadece şekiller (görsellik) önemli değildir, bu şekiller  bir anlam ifade edebiliyorsa logonuz “logo” olmuştur..

Logo tasarımlarınız için 12 ipucuyu özenle derledim. Logonuzun “logo” olması yolunda önemli bir adım atıyorsunuz..

 1. Vektörlerle Çalışın
  Tasarımcılarımızın çoğu bu vektör kavramından habersiz. Logoyu değişik boyutlarda kullanılırken logonun pikselleşmesini istemiyorsanız, vektörlerle çalışmak zorundasınız.
 2. 2’den Fazla Yazı Tipi Kullanmayın
  Tasarım dünyasında çok fazla güzel yazı tipi mevcut. Fakat logolar tasarlanırken, 2’den fazla yazı tipi kullanılmamalı. Logo  boyut değiştirirken problemlerle karşılaşabilirsiniz. En fazla iki yazı tipiyle logonuzu tasarlamalısınız.
 3. Boyut Testi
  Logonun kullanım alanlarını düşünerek onu en küçük (96×96) ve en büyük (2048×2048) boyutlarda mutlaka test etmelisiniz.
 4. Tonlarla Uyum
  Birçok renkteki arkaplana logonuz uyum sağlamış olmalı.
 5. Önce Siyah ve Tonları ile
  Logoyu renklendirmeden önce logoya siyah ve tonlarında deneyin.
 6. Fotoğrafa hayır
  Aklınızda olacak ilk şey olmalı. Fotoğraflar vektör değildir. Fotoğraflarda ayrıntılar ve renkler fazladır. Logonun yapısına uymaz.
 7. Bir de Tersten
  Logonuza birde 180 derece döndürülmüş şekliyle bakın ve eksiklikleri fark edin.
 8. Logo Tasarlamanın Prensipleri

  Logo anlaşılabilir olmalıdır.
  Renkler olmadan etkileyici olmalıdır.
  Logo akılda kalıcı olmalıdır.
  Ölçeklenebilir olmalıdır.
 9. Modaya Uymadan
  Eğer logonuzun kalıcı bir logo olmasını istiyorsanız logonuzu o günün logo modasına uygun tasarlamaktan kaçının. Daha geniş düşünmeye çalışın.
 10. Diğer Başarılı ve Hatalı Logoları İnceleyin, Ders Çıkarın
  Başarılı ve Başarısız..
  Artık güzel ve berbat logo arasındaki farkı anlayabiliyorsunuzdur. Yukarıda gördüğünüz resimde bu fark iyice anlaşılabiliyor. Nike’ın logosunu örnek alalım. Bu logo 1971 yılında sadece 35$’a tasarlanmıştı. Hala akılda kalıcı ve dünyayı kasıp kavuran bir logo. Sporla ilgili bir şirketin logosu ancak bu kadar sportif olabilirdi. Dikkat ederseniz logonun yapısı esnek.
 11. İnsanların Görüşlerine Önem Verin
  Unutmayın, logoyu düzenleyecek olan yine sizsiniz; fakat insanların görüşlerine hiç yer vermez iseniz logonuz beğenilmeyebilir. Ne dediklerini kendi tasarımcı ilkelerinizle yargılayarak sonuca varın.
 12. Logoların Neyi Temsil Ettiğini Öğrenin
  Logo tasarlamadan önce bir logonun neyi temsil ettiğini öğrenin. Bir logo sadece şirketin imzası olmamalıdır. O şirketin yaptığı işi en güzel şekilde temsil edebilmeli. Bir logo, bakıldığında o işle ilgili ilham alabilme görünümü vermelidir.

Logo tasarım tecrübenizi daha da artırmak için internette logo üstüne düzenlenen -yerli diyemeyeceğim- yabancı sitelere mutlaka bakın.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • Furkan yerli olarak Karbonizmanın sahibi Ahmet Burak Bal’ın buradaki Logo Tasarım Makalesi isteyenlerin işine yarayabilir bence.

  7. madde garip geldi bana (: Blogum için bir logo yapmayı düşünüyorum. Daha kaliteli bişe olsun diye. Dediğin gibi modaya uygun yapmamak lazım. 35$’a yapılan Nike logosu gibi uzun yıllarca kullanabilmeli logoyu. Yazı için teşekkürler. İyi oldu benim için.