Kategoriler
Genel

Gazze'ye Telefonla Moral Desteği

Günlerce İsrail’in işgali altında kalan Gazze için Türkiye’den, hem üst düzey  bürokratlardan, hem de halktan çok önemli tepkiler geldi. Önemli bağışlar yapıldı, yardımlar gönderildi. Ancak böylesi bir kampanya şimdiye kadarhiç görülmedi. Türkiye halkı Gazze’yi arayarak Arapça bilmediğini, Türk olduğunu ve bütün Müslümanların kardeş olduğunu söyleyerek onlara destek veriyor.

İşgalin bittiği şu günlerde Gazze halkının telefonları bazen açılabiliyor. 00970828 numarasının sonuna ekleyeceğiniz rasgele 5 rakam sayesinde herhangi bir Gazze’li bir aileye ulaşabiliyorsunuz.

Zaman gazetesinin yayınladığı habere göre Türkiye’nin değişik birçok ilinden arayan ve onlara ulaşanlar var.

Bende aradım rasgele bir numara çevirerek. İlk 5-6 aramam, önce Arapça, sonra İngilizce “Yanlış numara” şeklinde sonuç verdi, ancak bir sonraki aramamda karşımda Gazze’li bir kadın vardı. Ekran’dan şunları söyledim o kadına:

 • Selamün aleyküm. Hel hünâke Gazze? / Orası Gazze mi?
 • Ya ehil kerim / (Bayansa: Ya uhtil kerima) / Güzel kardeşim
 • Ene min Türkiya / Ben Türkiye’denim
 • Velâkin lâ etekellem ul Arabiyye / Arapça konuşamıyorum
 • Ve lâ efhem mâ tekûlûn / Sizin konuştuğunuzu da anlayamıyorum.
 • Nahnu âsifun cidden / Sizin için gerçekten üzülüyoruz.
 • Nahnu ned’û ileykum kesîran / Sizin için çokça dua ediyoruz.
 • İnne hazel musab; hu musabuna cemian ve nahnu maakum / Bu acı hepimizin ve biz sizinleyiz.
 • Vel ardu lena / Bu yeryüzü hepimizin.
 • İnneme’l mü’minûne ıhvetün / Müminler kardeştir.
 • Allahu yansurukum / Allah size yardımın etsin.
 • İnnallahe mea’s-sâbirîn / Allah sabredenlerle beraberdir.

Allah-u Ekber, Allah-u Ekber sesleri vardı karşı tarafta. Cümlelerime karşılık geliyordu bir bir, ancak anlayamıyordum, en sonunda üç kere Allah-u Ekber dedikten sonra Şükrân diyip kapattım.

Bir buçuk dakika görüşmem sadece 17 kontörümü götürdü, hadi sizde arayın! İnternet siteniz varsa mutlaka duyurun bunu. Gazze’li kardeşlerimizin moral değerlerini üst seviyelerde tutalım. Onların kardeşi olduğumuzu gösterelim.

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

“Gazze'ye Telefonla Moral Desteği” için 17 yanıt

bu satırları okurken bütün vücudumun ürperdiğini hissettim… “aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir” sözünün en iyi tercümesi bu olsa gerek… sizi yürekten kutluyorum…

Furkan Taştan Kardeşim. Senin gibi idealist bir genci, canı gönülden tebrik ediyorum. Konuşma metnini okudukça tüylerim diken diken oldu. Allah senden razı olsun.

Önce güzel bir tepki gibi görünüyor,bu çaresizlikte ‘ne yapılmalı’ sancısı içinde. Sonra o kadar da yerinde gelmiyor bana. ne biliym? Böyle sıcak odada oturarak insanlara ‘seni anlıyorum’ demek..Hayır tatminkar değil. Karşılığında ‘madem kardeşiz, gel, benimle acı çek o halde’ tepkisi de haklı bir olasılık. Her gün biraz daha koşullanarak yaşıyoruz işte.

bence çok güzel bir hareket.. hem yapılan şey tepki değil destek..karanlık bir kuyunun dibindeki çaresiz adama yukarıdan birilerinin “korkma biz burdayız” demesi ne kadar ferahlatıcı bir duygudur… bence bu da öyle.. hem telefonla aramak onlara başka türlü destek olma hakkımızı elimizen almıyor ki..

Vallah icimizde arada bir provokasyonlarla cikan olaylar da olsa bizim kadar birlik beraberlik duygusu kimsede yok ulkemizden ne kadar gurur duysak azdir…Zor olan guclu ve suclu karsisinda zulum goren sucsuzu savunmaktir cok sukur ki bizim kimseden korkumuz yok…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.