İnternet & Bilgisayar

Öğretmenlere Word’de Sınav Hazırlama İpuçları

Üç senedir okulda gördüğüm, bilgisayardan, Word’den hazırlanan sınavlardan sonra böyle bir makale yazmaya karar verdim. Ne biçim sınav hazırlıyorlar bir görseniz 🙂 “Yani elle yazsa daha düzenli olurdu” denilecek kıvamdaki sınavlar.. Test sorularında cevap şıkları birbirine girmiş, doğru yanlışlar öyle, klasik sorular sayfa dışına kaymış …  Halbuki bileceği basit birkaç ipucu sevgili öğretmenlerimin.

Örnek bir sınav hazırlayarak yardımcı olalım öğretmenlerimize. Bu örnek sınav içerisinde her türlü soru tipi mevcuttur. Ayrıca Microsoft Word’den başka hiçbir ekstra program kullanılmamıştır.

 1. Yeni Microsoft Office Word belgesi açıyoruz.
 2. İlk önce sayfamızın sınırlarını belirlemek amacıyla Dosya / Sayfa Yapısı‘ndan üst, alt, sağ ve sol boşlukları orantılı şekilde belirliyoruz.
  ornek-sayfa-yapisi
 3. Sayfa yapısını belirledikten sonra en üst için sınav açıklama tablomuzu ekliyoruz. (Okul adı / adı, soyadı, sınıfı, sınav yönergesi tarih, sıra no, kopya çekti vs..)
 4. Şimdi örnek bir bölüm hazırlayalım, test bölümü.
 5. Test sorularını yazmadan önce Biçim / Madde İşaretleri ve Numaralandırma‘yı tıklayalım. Üçüncü sekmeye geçelim (Numaralandırılmış Anahat) Üst sıradan ikinciyi seçelim ve Tamam diyelim. (İsterseniz Özelleştir‘den girinti çıkıntı ayarlarını da yapabilirsiniz.)
  İpucu - Madde İşaretleri ve Numaralandırma
 6. Hemen soru kökünü yazıyoruz ve Enter‘e basıyoruz. 2. numaralandırma geliyor, biz şık yazacağımız için TAB tuşuna basarak şıklara geçiş yapıyoruz. Beş şıkkı yazdıktan sonra bir sonraki soruya geçiyoruz.
 7. Ancak soru kısmına geçmek için E şıkkını yazıp Enter’e bastıktan sonra SHIFT + TAB yazarak tekrar soru kısmına geçiyoruz.
 8. Böylelikle sorularımızı hazırlıyoruz.
 9. Klasik sorular içinse şık yazmadan aynen bırakıyoruz. Soru altlarına boşluk bırakmak için SHIFT + ENTER kombinasyonunu kullanınız.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

5 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın