Genel İnternet & Bilgisayar

WordPress Özel Alanları RSS'de Göstermek

WordPress’in özel alanları nimetini keşfetmediyseniz usta fotoğrafçı Hakkı Ceylan’ın WordPress Custom Fields Kullanımı yazısını okuyup mutlaka keşfetmelisiniz. RSS Beslemelerinde özel alanların görünmemesi, WordPress’in özel alanları kullananan kullanıcılar için büyük baş ağrısı oluyor. Bu problem için üretilmiş bir eklenti vardır; ancak bazı düzeltmeler gerekmektedir.

Eklentimizin ismi Custom Fields For Feeds.  Eklentinin içerisinde custom-fields-for-feeds.php dosyasını düzenlememiz gerekiyor.

Bu dosyayı bir gelişmiş editör yardımıyla açıyoruz. 40. satırda image etiketini tanımlamış ve onun özel alanlardaki karşılığına ise Image belirlemiş. Yine 41. satırda image_alt etiketini tanımlamış ve onun özel alanlardaki karşılığına ise Image Alt belirlemiş.

[sourcecode language=’php’]
$image = get_post_meta($post->ID, ‘Image’, $single = true);
$image_alt = get_post_meta($post->ID, ‘Image Alt’, $single = true);
[/sourcecode]

Aynı etiketlenmeler videolar için (71. satır), geniş resimler için (45 ve 46. satır) ve resim önizlemeleri için (63 ve 64. satır) ve diğer kullanılabilecek web unsurları için mevcut.

77 ve 90. satırda ise RSS‘de ne yayınlanacağı, yani belirlediğimiz etiketlerin görüntüsü yer alıyor. 77. satırda videoların yayınlanma biçimi, 90. satırda imajların yayınlanma biçimi var. Bu satırları değiştirmiyoruz; çünkü etiketler daha önce eklenti yazarı tarafından üst satırlarda tanımlanmıştı; biz sadece o etiketlerin tanımlandığı satırlardaki özel anahtar değerlerini değiştirdik.

[sourcecode language=’php’]
// If there’s not a video but an image, display the image with the content
elseif($image !== ”) {
$content = ‘

'.$image_alt.'

‘ . $content;
return $content;
} // End if image
[/sourcecode]

Israrla internette aradığım ve sonunda bularak sizlerle paylaştığım için mutluyum. 🙂

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Anlatım için teşekkürler.Temamda video ekleyebilmek için özel alan kısmına 2 bölüm açıyorum / 1- “aciklama” 2- “resim” / bu kısımları da rss bölümünde nasıl gösterebilirim. Şuan rss sadece videonun başlığını çekiyor resim ve açıklamayıda göstermek istiyorum.

    40 ve 41. satırlarıda resim , resim alt diye değiştirdim bi gelişme olmadı yardımcı olursan cok sevinirim. wp o matic eklentisi için gerekli

    Saygılarımla..