Genel İnternet & Bilgisayar

WordPress Tema Tasarımcıları İçin Kaynaklar

Dünya’nın en popüler 100 blogundan 27‘sinin  WordPress (ilk sırada) kullandığı açıklanmış. Bu açıklama WordPress’in ne kadar kaliteli olduğunu gösterir değil mi? Bu mükemmel bloglama sistemi WordPress’e tema tasarlamak isteyenler için bu vereceğim kaynakların mutlak suretle elinizin altında olması gerekiyor.

Zaten WordPress kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. 2009 yılı bloglama açısından WordPress’in olacak, ah birde sunucu kullanımı daha hafif olsa 🙂

Başlangıç

WordPress’i Bilgisayara Kurmak

Bir wordpress teması her web kodlama dilinde olduğu gibi internet üzerinde olamaz. Bu yüzden WordPress’i bilgisayara kurmanız gerekmekte.

Örnek İçerik

WordPress teması geliştirirken stil dosyanızdaki bütün etiketleri görmek zorundasınız. Bunun için hazırlanmış örnek bir xml içeriği var.

Bu XML İçeriği Neler içeriyor: Değişik stil etiketleriyle birden fazla yazı; Navigasyon için 12 sayfa; Alıntılar, listeler – sıralı ve sırasız – ve resimler; Yorumlar (birçok yazıda); Ana ve alt kategoriler; sayfalar; Etiketler,Birden fazla arşivlenmiş ay

Tema İskeletleri

Sakın ola ki wordpress için tema tasarlarken en baştan bütün dosyaları (index.php page.php single.php …) oluşturmaya başlamayın, çünkü sizin için oluşturulmuş dosyalar var. Size sadece Türkçeleştirmek kalıyor.

Dersler

Tema tasarlamayı yabancı bloglardan öğrenmek en mantıklısıdır, çünkü wordpress’i en iyi çözümleyen onlardır.

Rehberler ve Kopya Kağıtları (Cheat sheets)

İşinizi çabucak halletmek için wordpress için hazırlanan rehberlerden ve kopya kağıtlarından mutlaka yararlanmalısınız. Temada kategori etiketini kullanacaksınız, bir daha codex’e mi gireceksiniz, değmez. 🙂

Türk’lerinde şu wordpress sahnesinde daha aktif olmaları için yayınladığım yazıyı bitiriyorum, inşallah 2009’da Türk WordPress temaları öne çıkar..

(kaynak)

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

4 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın