İnternet & Bilgisayar

Cep Telefonunuz İçin 5 Mobil Web Tarayıcısı

Cep telefonunuzdan internete girmek için üretilmiş 5 web tarayıcısını inceliyorum. İnterneti yanınızda taşımaya, blogunuza cep telefonunuzdan yazmaya, twitter’ınızı cep telefonunuzdan güncelleme imkanı bulacaksınız.

Hele de operatörünüz uygun kampanyalar düzenliyorsa, keyfinize diyecek yok.

Opera Mini

opera-logoMobil telefon tarayıcıları piyasası içerisinde 20 milyon kullanıcısıyla belki de bu pazarın en çok kullanılan tarayıcısı. Hatta bu tarayıcı telefon üreticilerinin de dikkatini çekmiş ki 2008’den itibaren bazı telefonlarda yüklü olarak geliyor.

Tarayıcıyı telefonunuzdan indirirseniz lisanslı bir şekilde gelir, bilgisayardan yüklerseniz lisanssız görünüyor.

UCWEB

UCWEB Mobil İnternet TarayıcısıBu tecrübeli mobil tarayıcı Çin’de çok popüler; ancak Avrupa ve ABD’de henüz o kadar popüler olamamış. Mobil tarayıcının hem Symbian sürümü hem de Java sürümü mevcut.

Teashark

teasharkBu mobil tarayıcı için telefonunuzun Java MIDP 2.0 özelliğinin olması gerekiyor. Temiz arayüzü ve başlangıç menüsüyle Opera’dan daha ileride. Tam ekran tarayıcı özelliği var; yer imleri menüsü renkli etiketlerle süslenmiş.

Skyfire

skyfire

Mobil internet dünyasında Flash ve videoları oynatabilen bir tarayıcı olarak ileri çıkıyor.

İster bilgisayarınıza indirin, ister direk telefonunuza.

Alınan ve gönderilen veri miktarını göstermesi açısından güzel.

Fennec

fennec

Şahane tarayıcı Firefox’un mobil halini düşünün, onun kadar muhteşem midir acaba? Evet muhteşem, ancak şu an için her mobil telefonda çalışmıyor, çalışamıyor. Fakat meraklılar için bilgisayarınızdan ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

İşte deneme linkleri:

Etiketleme sistemiyle yer imleri, tablı gezinti, şifre yöneticisi, özel verilerin silinmesi gibi birçok özellik taşıyor.

Firefox’un bilgisayar masaüstü versiyonu kadar bir geçmişi olmamasına rağmen son zamanlarda popüler mobil tarayıcılardan birisi Fennec, gelişeceğine inanıyorum.

Opera Mini ise geliştirilmeye en uygun olanı, çünkü hepsinden daha çok telefon modelini kapsıyor, Opera Mini’ye yeni özellikler istiyorum, codderlar sesimi duymayacak; ama olsun.

Kayna

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Eyw arkadaşım, eminim diger tarayıcalarda güzeldir, hepsini denemek isterdim ama sadece ‘ucweb’ browser i indirdim, telefon çin malı oldugu için
    Tesekkürler