İnternet & Bilgisayar

Cep Telefonunuz için MSN Programları

Teknoloji geliştikçe bilgisayarlar küçülerek ceplere girmeye başladı. Bunun  en önemli ispatı cepten msn’e girebilmek.. 2007’den beri insanlarımız cep telefonlarından MSN’e girmeye başladılar. 2009 yılı ise bunun ülke genelinde yaygınlaşmaya başlayacağı bir yıl olacak..

Eve gidip direk bilgisayarın başına oturan insanlar -özellikle öğrenciler- için artık eve gitmeyi beklemeye gerek kalmadı denilebilir. Çünkü yoldayken de MSN’de arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

Orada burada, yolda, işyerinde MSN’e girmek için birkaç program listeliyorum, umarım yönlendirmelerim işe yarar ve en kaliteli programı kullanırsınız.

1. eBuddy Mobile Messenger

ebuddyKullanıcılarına kullanışlı bir arayüzle ulaşan eBuddy, mobil mesajlaşma programları içerisinde öne çıkıyor. Sadece MSN değil, Facebook hesabınızdaki kişilerle, Gtalk kişilerinizle, AIM kişilerinizle sohbet etmenizi sağlar.

Tabi bu programı kullanmak için eBuddy’den alınmış bir hesabınızın olması gerekiyor.

Birkaç özellik:

 1. Titreşim gönderebilme.
 2. Fotorağ gönderebilme.
 3. Kişi ekleyebilme.
 4. Avatar değitirebilme.
 5. Çoklu msn açabilme.
 6. Nick değiştirebilme.
 7. Çoklu konuşma yapabilme, karşı taraf yazdığında sesli/titreşim uyarı.

2. Kanka MSN

kankamsnBirçok kullanıcı ve firma diğer mobil msn programlarına göre en ekonomik yazılım olduğunu söylüyor. Ben de bu fikre katılıyorum. Ancak bir tasarım hastası olarak yazılımın arayüzünü hiç beğenmediğimi, hatta sırf bunun için eBuddy kullandığımı söyleyebilirim.

Özellikleri

 1. GPRS veri sayacı
 2. Resim Gönderme / Alma
 3. Yeni Arkadaş Bulma
 4. Titreşimli ve Sesli Uyarı
 5. T9 Hızlı Mesajlaşma Desteği
 6. Video ve Müzik dosyalarını oynatabilme
 7. Şablon Ekleme
 8. Resim kaydetme
 9. Sadece Çevrimiçi / Çevrimdışı kişileri listeleme
 10. Sohbet Geçmişini Kaydetme

Veri sayacının olması büyük bir artı, ayrıca video ve müzik dosyalarını oynatması da. Siteye üye olmak gerekmiyor.

Şunu da söyleyeyim: Telefonda arkadaşınızla konuşurken otomatik olarak “Gankaaa ben KankaMSN kullanıyorum, sen de kullan: http://kankamsn.com adresine gir hemen” gibilerinden bir mesaj atıyor.

3. Mig33

mig33_logo_grassHem arayüzü sade ve kullanışlı hem de ekonomik bir yazılım olarak öne çıkıyor. Ancak yabancı dili olmayanlar için tam bir kabus olabilir. Türk kullanıcılar genel anlamda bu programdan memnun olduklarını ifade ediyorlar.

Mig33’e kayıt olarak yazılımı kullanabilirsiniz.

4. Ceptemsn

ceptemsnCinermedia’nın mühendisleri (Türk) tarafından yapılmış bir yazılım. Yazılımın arayüzü eski web sitelerini andırıyor. Kullanıcı yorumları da pek iç açıcı değil açıkçası.

Symbian olduğu için geniş bir kitleye de hitap edemiyor. Sonuç olarak Ceptemsn tavsiye etmediğim, edemediğim fakat buraya yazacak başka bir şey yazamadığımdan dolayı yazdığım bir yazılım.. 🙂

5. Cepteki

ceptekiCeptemsn’e göre tavsiye edilebilecek, yine Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş bir yazılım. MSN Messenger’in yanı sıra Facebook, Hotmail, RSS okuyucu, fotoğraf paylaşımı gibi ekstra servisleri de aynı program çatısı altında kullanabiliyorsunuz.

Sekmeli menü sayesinde kullanıcı dostu bir arayüzü sağlıyor.

Sonuç

 • Ücretlendirme: KankaMSN (ekonomik)
 • Özellik/Kullanışlılık:  eBuddy ve Cepteki
 • Tasarım/Ücretlendirme: Mig33 (ekonomik)

Umarım aradığınız programı bulmuşsunuzdur. Eğer bunlardan başka bir şeyler de biliyorsanız yorum bölümünden programın ismini herkesle paylaşırsanız sevinirim..

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

3 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın