İnternet & Bilgisayar

Yazıcıyı Tasarruflu Hale Getirmek

Yazıcınızın kartüşünü pilot kalem mürekkebiyle doldurmaktan veya dolturtmaktan, tonerinizi sık sık değiştirmekten sıkılmış olmalısınız. Bu işlemlerden kurtulmak veya en azından sıklığını azaltmak isterseniz, yazıcınızı ekolojik yazıcı haline getirmelisiniz. Nasıl mı? 3 ana aşamadaki ipuçlarını dikkate alarak ve ayarları yaparak.

Yazıcı mürekkebinizi (kartüş/toner) değişik yollardan tasarruflu hale getirebilirsiniz. Şimdi ne yapmanız gerektiğine bir bakalım.

1. Ekolojik Fontlar Kullanın

Ekolojik dengenin her bir teknolojik ürünü vurduğu günümüzde ekolojik yazı tipi denilen kavram da sonunda çıktı.

İsterseniz kendi yazı tipinizden vazgeçmeyin, ama yazı tipini kalın (bold) kullanmaktan çekinin, küçük puntolarla yazdırın, her bir şeyi yazmayın, yazdırmayın!

İsterseniz de SPRANQ’ın ürettiği, yazıcıda %20 tasarruf sağlayan şuradaki yazı tipini bilgisayarınıza (C:/WINDOWS/Fonts) yükleyin. (Her işletim sistemine uygundur.)

2. Dökümanı Yazdırmadan Önce Düzeltin

İnternetten araştırma yaparken, bir sitedeki üç beş sayfa yazının tamamını kopyalayıp, “nasılsa çıkınca okurum” zihniyetiyle işe yaklaşıp hepsini yazdırmayın. Unutmayın, internet o kadar da güvenilir bir kaynak değil.

Düzeltmeleriniz metninizin kısalmasına neden olmasıyla birlikte, mürekkepten tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

3. İhtiyacım Var Mı?

İhtiyacınız olan şeyi yazdırın. Birkaç paragraf için bütün bir sayfayı ve grafikleri değil, sadece o birkaç paragrafı yazdırın.

a) Kelime Ayarları: Eğer metninizdeki yanlışları ekrandan değil de kağıt üzerinde düzeltmek istiyorsanız bir taslak çıktısı alabiliyorsunuz. Böylece sırf prova için çıkardığınız kağıtta fotoğraflar olmuyor.

Dosya / Yazdır‘a tıkladıktan sonra karşınıza gelen küçük pencerenin sol alt köşesindeki Seçenekler‘e basıp Yazdırma Seçenekleri başlığı altındaki Taslak Çıktısı‘nın yanına tik atıyorsunuz.

b) İşinize Yarayanı Yazdırın: printwhatyoulike.com sitesi basit bir web site editörü. Bir web sayfasını yazdırırken nereleri istiyorsanız, oraları yazdırıyorsunuz.

Sayfadaki reklamları, boşlukları ve istemediğiniz nesneleri kaldırabiliyorsunuz. Sol taraftaki menüden bu işlemi yapabiliyorsunuz.

c) Greenprint: Az önce bahsettiğim çevrimiçi uygulamanın masaüstüne çevrilmiş hali denilebilir. Yani normal dökümanlarınız için aynı işlemi uygulayabiliyor. Ücretsiz sürümü olmasa da deneme sürümü de denemeye değer. Ayrıca greenprint, yapılan tasarruf işlemlerinden sonra, mürekkepten ve kağıttan ne kadar tasarruf ettiğini de size gösterebiliyor.

4. Yazıcı Ayarları

Her belgeyi yazdırırken “düşük kalite” ayarını seçmektense “düşük kalite” ayarını varsayılan haline getirebilirsiniz. Böylece sadece önemli belgelerinizi yazdırırken ayarı “yüksek kalite“ye çevirirsiniz.

Başlat / Denetim Masası / Yazıcı ve Fakslar yolunu takip edin. Bu ayarı uygulamak istediğiniz yazıcıya sağ tuş tıklayıp Yazdırma Tercihleri‘ne tıklatın ve halledin.

a) Çıktı Taslağı: Dökümanınız çok sayfalı ise ilk önce hepsi tek sayfada görünecek biçimce kontrol edebileceğiniz şekilde çıktı alın.

b) Siyah-Beyaz Yazdırın: Siyah-beyaz yazıcı mürekkepleri renklilerden çok daha ucuzdur. Bu yüzden siyah-beyaz yazdırmayı tercih edin.

c) Çözünürlüğünü Azaltın: Bazı yazıcılar için çözünürlüğü azaltarak farklı renk basmayı engellemek suretiyle, mürekkepten tasarruf edebilirsiniz. Varsayılan olarak 300 dpi ayarlanmıştır. Bu ayar en ince ayrıntısına kadar renkleri kağıda aktarır. Bundan dolayı bu ayarı yazıcı ayarlarından düşürmelisiniz.

5. Çıktı Önizlemesi

Dökümanı yazıcıdan çıkarttıktan sonra hatalarınızı görüp tekrar yazdırmak yerine Bilgisayardan önizleme yaparak kağıt ve mürekkep tasarrufu sağlayabilirsiniz.

6. Püskürtmeli Yazıcı Yönetimi

Püskürtmeli yazıcıdan kastım, mürekkep olarak lazer kullanmayan, yavaş yazdıran yazıcılardır.Genelde yeni bir püskürtmeli yazıcı aldığınızda şu önerilerle karşılaşırsınız:

a) Sağlam Bir Elektrik Bağlantısı: Bu tip yazıcılarda elektirik mühimdir. Çünkü elektirik kesildiği anda yazdırılan belge bittiği andan yazdırılmaz, baştan yazdırılır.

b) Manuel “Out”, Auto “In”: Sadece ihtiyacınız olduğunda kullanacağınızdan dolayı yazıcınızın açılıp kapanmasını otomatik seçeneğine alın, aksi taktirde elinizle her seferinde kapatmayı unutabilir ve elektirik sarfiyatını artırabilirsiniz.

7. Toner Ömrü

Lazer yazıcıların ömrünün artırılması için lazer fişeklerinim sallanması söyleniyor, ancak bu yöntem ilk başta üretilen lazer yazıcılar için geçerli.

Öyle sallarsanız lazer fişeğinin içindeki solunum yolları tıkanır ve bu da sağlıklı değildir.

8. Kartüş Bitiyor Alarmları

Bilgisayarınızın köşesinden kartüş veya toner bitti uyarıları geliyorsa, endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok. Çünkü yazıcınızda hala %10 ile %30 arasında mürekkep var.

Tabi bu mürekkepi sonuna kadar kullanmak doldurma kartüş hayalinizi suya düşürebilir.

Siz Ne Yapıyorsunuz?

Kartüş/toner, kağıt ve elektrik tasarrufu konusunda siz neler yapıyorsunuz?

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın