İnternet & Bilgisayar

Okumaya, Yazmaktan Başla!

İBYD’nin 1. toplantısında, genel başkan Erkut Ergenç ilk konuşmayı yapıyor. Kurulma amaçlarından bahsederken dikkat çeken hususlardan birisi şuydu: “Biz aynı zamanda insanların okumasını sağlıyoruz. Çünkü biz yazıyoruz. Çünkü yazdıklarımızı okuyanlar, bize özenip yazmaya kalkıyor; yazamıyor, bu sefer de okumaya yöneliyor.” Cümleler tam olarak aynı olmasa da bu anlama gelecek sözlerdi.

Evet, girersiniz bir bloga, yazdıklarının altında kendi imzanızın olmasını istersiniz. Farklı cümlelerle aynı şeyleri anlatmaya çalışırsınız; fakat olmaz. Yazacağınız şeyi bilirsiniz; ama cümlelere dökemezsiniz. Tıpkı sevdiğinize onu seveceğinizi söylemeye çalışırken konuya nasıl gireceğinizi bilemediğiniz gibi. Okumadan olmayacağını anlarsınız. Yazmaya çalıştığınız konuda diğerleri nasıl yazıyor diye bakınırsınız; okursunuz. Bir süre geçer; yazmaya başlarsınız. Yazdıkça okur, okudukça yazarsınız.

Öncekileri yok sayarak hiçbir şey yapamazsınız. Fakat öncekileri inceledikten sonra harmanlayıp en güzel şeyi ortaya çıkarabilirsiniz.

İBYD’nin Türkiye’ye sağladığı en önemli şeylerden birisi bu olacak herhalde: Okuma-yazma oranının artırılması.

Blogların -kendileri farkında olmasa da- işlevleri içerisinde en önemlilerinden birisi de budur: Kendisine özendirir; yazmaya kalkışan kişiyi, okumak zorunda bırakır.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın