İnternet & Bilgisayar

Unutulan Manşetler – ATO

Kurtuluş Savaşı’ndan bu güne kadar, Cumhuriyet tarihimizin kilometre taşları denilecek olaylar bir araya getirildiği bir dökümanın elinizin altında olduğunu hayal edin! 1950’deki Beyaz İhtilali, zorbaların sürekli halk adına para çalıp durduğunu, Türk askerinin Kıbrıs’a yaptığı harekatı bizzat o günün gazetelerinden görmek istemez misiniz?  Ya da kurtuluş savaşına bir de o günün gazeteci gözüyle bakmak?

2007 yılında ATO tarafından çıkarılmış Unutulan Manşetler kitabı sayesinde yakın tarihimizi yine yakından görebileceksiniz.

Eskilerin meşhur bir sözü vardır, “Hafıza’i beşer nisyan ile malüldür”diye. Yani “insan aklı unutma özürlüdür” der atalarımız ve bu teşhis tam isabettir.

Ama kılı kırk yardık ve yılmadan iğne ile kuyu kazarcasına gazete sayfalarına ulaştık.Elinizi attığınızda lime lime olmuş gazeteleri, büyük bir özenle fotoğrafladık. Ancak sayfaların büyük bir bölümü, okunamaz halde perişandı. Ama teknolojinin imkanlarını kullanarak, yakın tarihimizin o sayfalarına yeniden hayat vermeyi başardık.

Unutulan Manşetlerin e-kitabı şu bağlantıda yıllara bölünerek verilmiş.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın