İnternet & Bilgisayar

En İyi İçerik Yönetim Sistemleri (CMS)

Elle web sitesi yapmak demode olan kavramlardan biri haline geliyor artık. XHTML/CSS yapısını mükemmel yapsanız bile; ziyaretçiyi web sitenizde aktif tutmanız için başka bir kodlama dili öğrenmeniz gerekmekte. Bu da çok uzun zaman alıyor. Bunun için bir içerik yönetim sistemiyle (content management system) web sitesi yapmak çok daha kolay, çok daha güvenilir. Webmaster dünyasında bu iş için yapılan yüzlerce CMS var; ancak hepsi de iş görmüyor.

Peki Ne Demek bu CMS?

Vikipedi bu konuda şöyle diyor:

İçerik Yönetim Dizgesi (sistemi) (İngilizce: Content Management System, kısaca İYD) katılımcı teknikler ile belge ya da benzeri içeriklerin yaratılmasına ve düzenlenmesine yardımcı olan yazılım dizgeleridir…

Size yardım olabilecek; kullanabileceğiniz en iyi 12 içerik yönetim sistemini (CMS) listeliyorum. Ancak bu liste içerisinde olan CMS’lerin çoğunun Türkçe desteği bulunmamakta; Türkçe desteği vermeyenleri bizzat sizin çevirmeniz gerekmekte.

 1. WordPress

  wordpress
  Gerek estetik; gerek web standartları; gerek kapsama alanı açısından bu listenin birinciliğini hak eden CMS WordPress. 2008 yılında başlayan WordPress furyası Türkiye’de hızla ilerliyor.

 2. Joomla

  joomla
  Dünya genelindeki yarışmalarda ödül almış, güçlü ve aktif web siteleri hazırlayabileceğiniz bir CMS. Türkiyede ve dünyada web tasarım şirketlerinin çokça kullandığı CMS’lerin başında geliyor.

 3. Drupal

  drupal
  Drupal, gelişmiş ve ücretsiz yapısıyla kullanıcıların istedikleri yerlerde çeşitli değişiklik yapma imkanı sağlıyor. Kullanıcılari istedikleri şeyleri kolayca yayınlayıp, yönetip, düzenleyebiliyorlar. Onbinden fazla webmaster bu sistem eşliğinde dünya da en iyi bilinen siteleri yapmayı başarmışlar.

 4. Frog CMS

  frogcms
  Sade ve hızlı yapısıyla göz dolduran CMS’lerden birisi. Henüz WordPress, Joomla ve Drupal kadar yaygın değil; ancak yeni sürümlerine eklenen özelliklerle hızla yaygınlaşıyor.

 5. SilverStripe

  silverstripe
  SilverStripe CMS esnek ve açık kaynaklı bir CMS. Web projeleri için çoğu şeyi kapsamakta ve ihtiva etmekte.

 6. Cushy CMS

  cushycms
  CushyCMS tamamıyla sade ve kullanışlı bir CMS. Sınırsız kullanıcı, değişiklik, sayfa ve site bu sistemle yapılabilir.

 7. MODx

  modx
  Çevrimiçi muhtevanızı düzenlemenizde size yardımcı olabilecek bir CMS. Esnek yapısıyla sistemin tamamını kendi keyfinize göre değiştirebilirsiniz. Tema kütüphanesinde süper-sade XHTML/CSS/JS temalarından istediğinizi seçip kullanabilirsiniz.

Bu 7 CMS’ye ek olarak, çok kullanılan ve yine kullanıcılar tarafından beğenilen CMS’ler:

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

6 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • Kişisel Blog’umda WordPress kullanıyorum. Ancak başkalarına site yapmak için hazır cms kullanılması web dünyasını tembelliğe alıştırıyor. Onun için Cms lerin sadece kişisel kullanılmasından yanayım. Başka amaçlı olarak kullanılmamalı bence. Bunun yerine web geliştiricileri kendilerine has cms ler hazırlayabilir. Bu da daha verimli ve gelişmiş web projelerini doğurur.

  Yazını http://friendfeed.com/webgelistiriciler grubuna ekledim. Ayrıca http://twitter.com/webgelistirici twitine de ekledim. Böylece web konulu içerikleri bir akış olarak sunuyorum.

  Yazı için teşekkürler.

 • CushyCMS tamamen farklı bir şey. WordPress gibi bir CMS değil. Bunun altını çizmek gerek. CushyCMS size verdiği kod ile web sitenizi CushyCMS sitesinden yönetebiliyorsunuz. bu yönetme işide sadece herhangi bir sayfanın içeriği değiştirmek oluyor.

 • Merhaba arkadaslar,

  Size California merkezli Turk yazilim sirketimiz araciligi ile gelistirilmis olan Jaenovation Cloud Icerik Yontemini tanitmak istiyorum. Bu sistem bir panel uzerinden coklu websitesi ya da microsite yonetmenize olanak sagliyor. Icerisinde 20+ built in module bulunan framework altyapisindaki webservis entegrasyonu sayesinde herhangi bir ASP.NET uzerinde yapilandirilmis websitesine kolaylikla uygulanabilir.
  Hosting bakim vs gibi sorunlari olmayan bu altyapiyi kullanmak ya da Turkiyed eki cozum ortagimiz olmak icin http://www.jaenovation.com adresinden bizimle kontak kurmaniz yeterli.

  Tesekkurler