İnternet & Bilgisayar

Fotoğraf Arşivleme İpuçları ve Yazılımları

Fotoğraf çekmek, anları ölümsüzleştirmektir. Ancak çekilen fotoğrafları sıralamak, klasörlemek, saklamak ve gerektiğinde bulmak o kadar da kolay değildir. Özellikle de çok fotoğraf çeken biriyseniz zaman zaman aradığınız fotoğraflara ulaşamadığınız olmuştur. İstediğiniz zaman fotoğraflarınıza ulaşabilmeniz için düzenli bir arşiv oluşturmanız gerekir. Arşivlemeyi ister bir yazılımla; isterse manuel olarak kendi elinizle yapabilirsiniz.

Piyasada bu işler için üretilmiş ücretli ya da ücretsiz birçok yazılım bulunmakta. Üretilen yazılımların temel görevi fotoğrafları arşivlenecek hale getirmektir. Bunu bazen klasör, bazen anahtar kelime, bazen de tarih sıralamasına ya da hepsine göre yapabilirler.

Yazılımlara geçmeden önce fotoğraf arşivlerken dikkat etmeniz gereken noktalara bakalım:

 • Tek tek fotoğraf arşivleyeceksiniz, size fotoğrafı çağrıştıracak isimler kullanın. Birden fazla fotoğraf varsa bunları bir klasöre koyup ismini ona göre verin. Örneğin ‘Furkan’ın doğum günü’ klasör için güzel bir isim olabilir.
 • Klasörlere mekan ya da yerin ismi vermek de hatırda kalması için işe yarayan bir yöntemdir.
 • Fotoğraf çekerken kısa kısa notlar almayı alışkanlığa dönüştürün. Bu sayede fotoğrafın çekildiği mekan, bulunulan bölge, fotoğrafın içerdiğindeki konu gibi detayları fotoğraf dosyasının yanında text dosyası olarak kaydedebilirsiniz.
 • Fotoğraflarınız arasında kötü çekilmiş, netlik ya da başka sorunları olanları mutlaka silin. Bu daha küçük ve daha az yer kaplayan bir arşiv olacağından önemlidir.
 • Düzenli olmak kaydıyla mutlaka fotoğraflarınızı yedekleyin. Fotoğraf manevi değerler de taşıdığından yıllarca biriktirdiğiniz, aile yadigarı ya da başka bir yerde örneği bulunmayan fotoğraflarınızı kaybetmek istemiyorsanız yedekleme alışkanlığı edinin. Bu iş için en uygun yöntem DVD’lere yedek almaktır.

Bu küçük uyarılardan sonra yazılımlara bakalım. En popüler ücretsiz 3 yazılıma yer verdim; aslında piyasada buna benzer onlarcası mevcut.

Arşivleme Yazılımları

Picasa

Fotoğraf ve arşiv denince akla gelen ilk programlardan biridir. 2003 yılında piyasaya sürülmüş, bir yıl sonra Google tarafından satın alınmıştır. Yazılım bilgisayara kurulduktan sonra, sabit diskteki bütün fotoğrafları tarıyor ve arşivine ekliyor. Sabit diskleri komple tarayabilen yazılım isterseniz sadece belli klasörleri de tarayabiliyor. Tarama işleminin ardından kendi bilgi baknasını oluşturan yazılımda arama, sıralama ve düzenleme yapabiliyorsunuz. Klasör, fotoğraf ismi, EXIF datasındaki özel bilgiler ya da anahtar kelimelere göre (ki kelimeleri isterseniz siz de girebiliyorsunuz.) arama yapabiliyorsunuz.

ACDSee

acdseeFotoğraf düzenleme konusunda oldukça başarılı bir yazılım da ACDSee. Bu yazılımın deneme sürümleri bulunuyor; tam sürüm içinse belli bir ödeme yapmak gerekiyor. Aslında programın temel görevi fotoğrafları görüntülemek. Picasa’da olduğu gibi fotoğraflara belli etiketler yüklemek de mümkün.

Extensis Portfolio

logo-exDiğer 2 yazılımla benzer özelliklere sahip olan Portfolio, özellikle profesyoneller için tasarlanmış. Fotoğraflarınızı düzenleme, kataloglama ve ileri seviye seçenekler içeren yazılım, EPS ve PDF gibi farklı format desteklerine de sahip. Porfolio’nun aynı zamanda sunucu üzerine kurularak çalışan Portfolio Server versiyonu da bulunuyor. Bu sürüm yardımıyla birden fazla bilgisayarın bulunduğu ortamlarda sunucu üzerine yazılımı kurarak farklı kullanıcılara erişim de verebiliyor.

Yazılımsız Arşivleme

Fotoğraflarınızı bir yazılım kullanmadan da arşivleyebilirsiniz. Böylece arşivinizi yedeklerken iç sıkıntı çekmezsiniz. Tabi yazılımsız, yani sadece klasörleri kullanarak yapılan arşivleme yöntemi muhtemelen diğerlerine göre daha fazla zamanınızı alacaktır.

 • Bilgisayarınızda arşiv klasörünüzü tam olarak belirleyin. (Örnek: C:/fotoğraflarım veya D:/fotoğraflarım)
 • Fotoğraflarınızı tarihe ve konuya göre; ya da ikisine göre arşivleme yapabilirsiniz.
 • Arşivleme klasörlerinizin hepsini Ayrıntılı Liste şeklinde görüntüleyin. Arama yapmak istediğinizde fotoğraf arşivi klasörünüzdeyken F3‘e basın.
 • Klasörler içerisindeki fotoğrafların hepsini seçerek o klasörün ismini bütün fotoğraflara vermeyi unutmayın.

Tarihe ve Konuya Göre Arşivleme

Tarihe göre yaptığınız arşivlerde klasör adlarının en başında ay/yıl/gün ifadeleri, sonrasında ise fotoğrafların konusunu özetleyen ifadeler yer almalıdır. Çünkü gün/ay/yıl‘a göre yapılan sıralama da tarihe göre sıralanmıyor.

 • Sık sık çektiğiniz ailenizin fotoğraflarını ‘Ailem‘ klasörü içerisinde tarih etiketli klasörlere yerleştirerek arşivlemelisiniz. (Örnek: Aileniz, 5 Temmuz 2009 günü terasta mangal partisi verdi; bunu ‘Ailem’ klasörü içerisine ‘07.2009.05 – Terasta Mangal Partisi‘ isimli bir klasöre atınız.
 • Eğer bir mekanda değişik tarihlerde sürekli fotoğraf çekiyorsanız; o fotoğrafları bir klasörün içerisine atarak tarihlendirme yapın. (Örnek: Her yıl Marmaris’te fotoğraflar çekiyorsunuz. Bu fotoğrafları Marmaris klasörü oluşturduktan sonra içerisine ‘07.2009’ , ‘07.2010’ (ay/yıl formatında) ve benzeri klasörler oluşturmak suretiyle arşivleyin.)
 • Tarihe göre listelemek istediğiniz fotoğrafları içerisine yine klasör olarak atacağınız bir ‘Tarihe Göre‘ klasörü oluşturun. İçine çektiğiniz fotoğrafların tarihini ve yerini belirten isimler kullanın. (Örnek klasör adı: 07.2009.02 – Fanta Gençlik Festivali, yani klasör adlarında ay/yıl/gün – konu formatını kullanın. Çünkü klasörleri tarihe göre ancak böyle düzenli bir şekilde listeleyebiliyorsunuz.)

Yazılımsız arşivleme için örnek klasör yapısını şuraya yükledim, indirebilirsiniz.

Bu makalenin hazırlanmasında PCMagazineSpecial dergisinin Temmuz-Ağustos-Eylül 2008 özel sayısından yararlanılmıştır.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın