Fotoğrafçılık Yurtsuz John

Fotoğraf Makinem Bozuldu

2 yıl önce büyük bir heyecanla aldığım Kodak marka Easyshare v1003 model fotoğraf makinem iki-üç gün önce bozuldu. Sanırım merceğinde bir problem var, zira bembeyaz şekilde ya da çok beyaz şekilde fotoğraflar çekiyor. Böyle olmadığı zamanlarda fotoğraflara yatay beyaz çizgiler atıyor. Menüsünü evirdim çevirdim, fabrika ayarlarına geri döndürme butonunu bulamadım. Garanti süreside bitti, makine elimde kaldı öyle. 🙂 Tamire göndersem yüklü miktarda para alacaklar, bu yüzden bekletiyorum şimdilik…

Öğrendim ki

 • Kodak marka fotoğraf makinesi pek dayanıksızmış.
 • Fotoğraf makinesinde lens Carl Zeiss olması gerekirmiş.
 • Önemli olan fotoğraf makinesinin megapiksel sayısı değil, kaliteli fotoğraflar çekmesiymiş.
 • Fotoğraf satıcı elemanların söylemlerine inanmamak gerekiyormuş, fotoğraf makinesi alırken alacağın makinedeki özellikleri belirleyip satıcıya gitmek gerekiyormuş.

Bir daha fotoğraf makinesi alırsam, dijital SLR alacağım.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

8 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • Benim makinam Canon Powershot A460. Biraz kaba ama küçüklere taş çıkarır 😀 Bir kere küçük makinalardan daha az sarsılıyor ve ayarları yapıldığında muhteşem fotoğraflar çekiyor, otomatik ayarı çok iyi. Tek sorunu gece çekimleri, aslında tripodla güzel çekiyor ama gök cisimleri çekerken bir şey fayda etmiyor.

 • Büyük makine az sarsılıyor, bu gerçekten önemli. Zaten tripod olmadan gece çekimi yapmak bütün dijitallerde bir problem oluyor.

 • Öyle diyorsun ama benim tanıdıklarım Canon marka fotoğraf makinelerini yıllarca kullanıyorlar.

 • Aynı sorunu benim Olympus’da çıkardı. 4 yıllık bir makina. Servisine elden ürün veremiyorsan kurye ile alıyorlar falan fiyat da alamıyorum yani. Ne makinadan ne de Türkiye’deki temsilcisinden hiç memnun değilim. 8 megapixel oysa. Asla almam artık..!

 • benimde öyleydi şimdi ama pilini şarz edip taktım çalıştı.çok rahatladım.allah kimseye göstermesn makinesiz kalmayı annesinden azar işitmeyi 😀 😀 😀
  Sanyo markası