İnternet & Bilgisayar

Seo Demek Backlimeck Demektir

Çoğu acemi sitesinin yayınlandığı anda indexlenmesini ve bununla kalmayıp belli kelimelerde ilk sırada çıkmasını bekler. Arama motorları, başta Google olmak üzere bu konuda hiçbir girişimde bulunmayan siteleri dikkate almaz. Bu sitelerin arama sonuçlarında sonraki sayfalarda çıkması dahi tesadüftür.

Bu konuda biraz daha tecrübeli olanlarsa temel seo ipuçlarını (<head> <title> <meta> kodları…) sitesinde eksiksiz uygulamaya çalışır; ancak Google’ın gözünde yine umduğu değeri bulamaz. Bazılarıysa profesyonel gerçek seoculara özenip bilinmedik garip kod tanımları oluşturmaya çalışır.

Halbuki Seo’nun basit ve kolay bir formülü vardır: Özgün içeriğinize temel seo ipuçlarını uyguladıktan sonra ‘backliyeceksiniz‘. Becklimeck de ne demek? Backlink (PR değeri 3-4-5 olan sitelerden link almak) alıp, beklemek demek. Biraz daha ayrıntıya inmek gerekirse:

Seo’unun 3 Altın Kuralı

seonun-altin-kurallari

 1. Özgün ve Güncel İçerik: Bunu daha önceki yazılarımda defalarca vurguladım. Sitenizin içerisinde en ufak bir çalıntı içerik olması, Google nezlinde değerinizin düşmesi demektir. Ayrıca sitenizi sık sık güncellemelisini; sayfalarınızda<small> ya da <description> etiketleri içerisinde gün ay yıl – saat (örnek: 7 Temmuz 2009 – 14:05) formatında güncelleme tarihlerini mutlaka gösterin.
 2. Temel Seo İpuçları: Şu yazıda bu konu hakkında 17 tane temel ipucu vermiştim. Site öncelikle tablolar ile yapılmış olmamalı. Kesinlikle <div> etiketleriyle oluşturulmuş olmalı. İçerik <h1> <h2> <h3> etiketlerine ayrılmış olmalı. Gerektiğinde <ul> ve <ol> kullanılmalı.
 3. Becklimeck: Google Pagerank’ı en az 3 olan sitelerden üç veya dört adet link almış olmalısınız ki Google sizi fark etsin. En çok sabır gerektiren aşama: beklemek… Aceleci olmayın; siz içeriğinizi tazelemeye devam edin; Google elbet sizi fark edecektir.

Profesyonel seocular içinse bu durum farklıdır: Google içerisindeki açıkları bulmaya çalışırlar ki buda usta derecede kod bilgisi gerektirir. Bu açıklar sayesinde istedikleri anahtar kelimelerde üst sıralara çıkabilirler. Türkiye’de usta seocu sayısı çok az sayıyla sınırlıdır ve onlar bildiklerini paylaşmazlar.

Bu altın kuralları tecrübelere dayanarak belirlenmiştir ve sonuç olarak temelde seo, backlimeck demektir.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • Çok güzel bir makale olmuş. Son söz olarak ben de bir katkıda bulunayım. SEO konusunda yapılması gereken en önemli şey HİÇBİRŞEY yapmamaktır.

 • En iyisi SEO’dan anlamamak. Ya da bana göre en iyisi.. ( SEO’Dan anlamıyorum 8) )

  Özgün ve güncel > İçerik resmi, içerik, içerik bağlantısı ( rss okuyucusu tarzında 🙂 fakat artık her gün kendi yazılarımı yazıyorum. ) ||| host problemi sağolsun bir-iki gün güncelleyemedim. ama baya güncel.
  temel seo > all in one seo
  backlink > almaya çalışıyoruz işte.