İnternet & Bilgisayar

Sistem Bilgilerini Görüntülemek

Sevgili dayımın bilgisayarını gitti gidiyor üzerinden satarken ekran kartı bilgilerine ihtiyaç duyduk. Ben de bunca yıldır bilgisayarla haşir neşir olmama rağmen bunun nasıl öğrenileceğini bilmiyordum. İnternetteki kısa araştırmalarım neticesinde bunun nasıl yapılacağını hemen buldum. Eminim bu küçük bilgiyi bilgisayar başında çürümeye yüz tutmuş birçok insan bilmiyordur. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp, buyurun:

Hemen Başlat / Çalıştır yapıyorsunuz. Kutucuğa dxdiag yazıp komutu çalıştırıyorsunuz. Bilgisayar adından, belleğine (ram bilgisi), direct x sürümünden üretici bilgisine, ses sürücüsünden ekran kartı bilgilerine bilgisayarının merak ettiğin bütün bilgilerine bu komutla erişebiliyorsun. Üstelik ücretsiz 😀 Ben programsız yapamam, sistemimi ağırlaştırayım illa da, bana program öner diyorsanız da Simple Eye programını öneriyorum.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

3 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın