İnternet & Bilgisayar

USB 3.0 Teknolojisi ve Özellikleri

Universial Serial Bus hayatımıza girdiğinden bu yana konforumuz arttı. Flash belleklerde, fotoğraf makinelerinde, vidyo kameralarda, cep telefonlarında… Data Transport işlemi yapan teknolojilerin neredeyse tümünde USB kullanılmakta. Denilebilir ki teknolojinin vazgeçilmezi haline dönüştü. En son tanıklık ettiğimiz USB 2.0’ın pabucunu çok hızlı bir biçimde dama atacak USB 3.0 teknolojisi geliyor. İkinci sürüme göre 10 kattan da hızlı olan üçüncü sürüm, 5 GB/s veri aktarımı ile sınırları zorluyor. Bu teknolojinin diğer adıda Superspeed USB.

Bu hız sayesinde yeni standartlarla çalışan USB Bellekler ve harici diskler çok daha hızlı çalışacak. Her gün çektiğimiz 10 megapiksellik yüzlerce fotoğrafın ve HD videoların aktarımı saniyeler içerisinde gerçekleşecek. Zaten çok büyük yer kaplayan medya dosyaları düşünüldüğünde böyle bir teknolojiye çoktan ihtiyaç vardı.

USB 2.0’dan USB 3.0’a Geçiş

USB 3.0’a geçiş 1.1’den 2.0’a geçiş kadar kolay ve zahmetsiz olacak olması bu teknolojinin hızla yayılacağının ipuçlarını veriyor. Nec firması yaz aylarında USB 3.0’ün seri imalatına geçecek. Birkaç aya kadar USB 3.0 destekli bilgisayarlar göreceğiz; fakat bu teknolojiyi kullanacak olan flash belleklerden, fotoğraf makinelerinden, HD kameralardan henüz hiçbir sesin çıkmaması üzücü.

USB 3.0 destekli ürünler yaygınlaştığında ülkemizi teknoloji çöplüğüne dönüştürmemek adına lütfen USB 2.0 ürünleri tercih etmeyin.

USB 3.0 Aktarma Kablolarındaki Elektromanyetik Koruma Kalkanı

USB 3.0 GücüUniversal Serial Bus’un üçüncü teknolojisini bu hızını nasıl sağlıyor? Ekstra ne özelliği var ve eski standartlarla ne kadar uyumlu olacak? Veri aktarma hızının 5 GB/s’ye çıkması için yapılan donanımsal değişiklikler yapılmış. USB 2.0’da tanık olduğumuz ince ve korumasız kabloların yerini, daha kalın, içiçe çokça tel içeren korumalı kablolar alacak. Bunun amacı elektromanyetik paraziti engellemek. SPD (Shielded Differential Pair) adı verilen kablolar veri aktarmayı daha sağlıklı şekilde gerçekleştirecek.

AE teknolojisi kullanılarak, farklı kalitedeki kablo uzunluklarının oluşturacağı sorunların aşılması amaçlanıyor. Bilgisayar kasalarının arka tarafındaki portlarla ön tarafındakiler arasında farklar olabiliyor. Kimi zaman arka tarafa takılan bir USB çalışmazken, ön tarafta çalışabiliyor. USB 3.0’ın AE‘yi de bünyesine katacak olması nedeniyle bunun hiçbir önemi kalmayacak. Böylece 3.4 GB/s bağlantı hızı olan HDMI’nin de önüne geçecek.

USB 1.1’de 3 metre, USB 2.0’da 5 metre olan maksimum kablo uzunluğu, USB 3.0’da tekrar 3 metreye geriliyor.

Standart A ve Standart B

USB 3.0 teknolojisi geriye dönük USB 2.0 soketine benzer şekilde Standart A olarak ve yazıcılarda gördüğümüz kare görünümlü Standart B şeklinde piyasaya sürülecek. Uyumluluk anlamında Standart A ve Standart B’lerde USB 2.0’lar USB 3.0 soketine girebilecek; ancak tam tersi geçerli olamayacak.

Standart A’da iki taraflı “Dual Simplex” kullanarak hızın artırılmasına katkı sağlanmış. Bunu uyumluluğu bozmadan yapmış olmaları sevindirici tabi.

Mini USB 3.0: Cep Telefonları ve Fotoğraf Makineleri İçin

Mikro bağlantılardaki mini USB standartı merak ediliyor. Yeni nesil cep telefonları ve dijital fotoğraf makineleri bu mikro bağlantılarla çalışacak. Standart mini USB 3.0 henüz belli değil; çünkü üç farklı standart var.

A, B ve AB modeli çözümlerinden Micro AB çözümü bu iş için seçilirse işler kullanıcı için daha kolay olacak. Kısacası Micro AB modelinde uyumluluk var.

İlgi Çekici Yenilikler

  • Aynı anda 127 tane USB bağlayıp, hız kaybetmeden veri aktarımı yapabiliyorsunuz.
  • USB 2.0 kameralardan izlenilen filmlerde yaşanılan takılmalar, USB 3.0’la tamamıyla bitiyor. Kesintisiz veri stream akışı yapılabiliyor.
  • İşletim sistemleri uyumluluğu: Windows 7 ve Vista bunun için kesin uyumlu olacak. Windows XP için resmi bir yazılım olmayacak gibi görünüyor; ancak dünyanın cin yazılımcıları bu yazılımı mutlaka yaparlar. 🙂 Linux için denemeler sürüyor.

Henüz bitmemiş olan USB 3.0, kısacası uyumluluk, verimlilik ve performansıyla eski veri aktarma teknolojilerini hızla unutturacak.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın