Genel İnternet & Bilgisayar

WordPress.com Bloguyla Para Kazanmak

WordPress.com’dan alınan ücretsiz bloglara reklam yerleştirmek için belli bir para talep ediliyor. Bu para karşılığında site üzerindeki HTML düzenlemeleri açarak, reklam yerleşimine izin veriliyor. Türk milleti olarak böyle işlere pek gelemediğimiz için para vermeden nasıl para kazanacağımızı hep düşünürüz. Evet evet, hiç ücret ödemeden reklam yerleştirerek para kazanabilirsiniz: Birkaç gün önce bloglarımın RSS yayınlarına reklam yerleştirirken bu fikir aklıma geldi: wordpress.com alan adlı bloglarında feed üzerinden reklam yayınlamak…

  • Reklam yayınlanacak blogun RSS adresiyle feedburner’dan bir besleme oluşturuyorsunuz.
  • Beslemeyi sitenizin yan alanlarında RSS imajlarına bağlantı vererek sitede yayınlıyorsunuz.
  • Google Adsense’in ‘Adsense Kurulum’ sekmesinden ‘Beslemeler İçin Reklam’ı seçerek sitenizin beslemelerine reklamı ekliyorsunuz. Böylece reklamlarınız RSS beslemelerinizde görünüyor. RSS takipçileriniz reklamlara tıkladıkça para kazanmaya başlıyorsunuz.

Tabi bu yöntemden para kazanmanız için öncelikle çokça RSS takipçiniz olması gerekir ve bunlar sizi wordpress.com’un orjinal RSS adresinden değil, sizin belirlediğiniz feedburner adresinden takip etmesi gerekir.

WordPress.com ile bloglayanlar genelde bu işe yeni başlamışlardır ve RSS kavramı hakkında bile bilgi sahibi olmayabilirler. Eğer öyleyse bu yazıyı bir-iki ay sonra tekrar okumanızı dilerim. 🙂

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

4 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Bu blogger.com hakkında bilgin var mı. Ben yeni başladım bu bloglara bakmaya. İlk wordpress te açtım blog’umu fakat başka bir amaç için. Şimdi bakıyorum bu reklam olayında iyi para var gibi. Gerçi gene çok çalışması gerekiyor ama… Blogger.com da daha denemedim ama orada siteden para kazan gibi bir link vardı. Sen orayı denedin mi. Oradan ücretsiz yapabiliyor muyuz reklam olayını.