Genel İnternet & Bilgisayar

WordPress İçin Mobil Sürüm (Wap) Eklentisi

Cepten internete girme oranının artması artmasıyla birlikte internet sitelerinin mobil sürümleri eskisine oranla çok daha fazla görüntüleniyor. Bunun yanında yakın zamanda 3G teknolojisinin Türkiye’de kullanılacak olmasıyla internet sitelerinin mobil sürümlerine duyulan ihtiyaç iyice artacak gibi görünüyor. Bu verileri dikkate alarak bende birkaç gün önce bloguma WordPress Mobile Edition adlı eklentiyi kurdum. Bu eklenti sayesinde cepten siteye giren ziyaretçi sitede hiçbir karmaşıklık görmüyor ve sayfalar arasında çok hızlı şekilde dolaşıyor.

Kurduğum bu Mobile Edition eklentisini sizde blogunuza ekleyerek WAP tarayıcılarla uyumlu bir blog sahibi olabilirsiniz.

Eklenti iPhone’dan BlackBerry9530’a; Opera Mini çalıştıran telefonlardan, 400×240 boyutundaki browserlara kadar neredeyse bütün cep tarayıcılarını ve cep telefonlarını kapsıyor.

Eklenti Kurulumu normalden biraz farklı:

 • Eklentiyi şuradan indirdikten sonra klasörün içindeki ‘wp-mobile.php’ dosyasını ‘wp-content/plugins’ içerisine, ‘carrington-mobile-1.0.2’ klasörünü ise ‘wp-content/themes’ klasörüne atın.
 • Sonrasında bildiğiniz gibi eklentiyi yönetim panelinden etkinleştirin.
 • Eklentiyle ilgili ayarlar, eklemeler, düzenlemeler Ayarlar/Mobile ya da Görünüm/Carrington sayfasından yapabilirsiniz.

Tema üzerinde oynama imkanınızda mevcut elbette. ‘wp-content/themes’ klasörüne attığınız ‘carrington-mobile-1.0.2’ klasörü içerisindeki dosyalardan görünümle ilgili değişiklik yapabilirsiniz.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

5 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • wp insanların özellikle türklerin uzunca kullandıkları bir sistem, artık sitesinde özellikle chat sitesinde wp olmuyan site yok diyebilirim.

 • Bu eklentiyi ekledikten sonra siteye mobilden girmek isteyenler nasıl girecek.Yoksa temayı aktiflersek orjinal site küçülüyor.
  Örnegin : benim websitem http://www.a-site.com diyelim
  cepten girecekler için link nasıl olacak.

 • Yazıyı tamamen okumamışsınız sanırım. Tema etkinleştirme diye bir bölüm yok, Eklentiyi yükledikten sonra etkinleştirin. Eklenti telefondan girildiğinde otomatik olarak algılayacaktır zaten.

 • android telefonlar icin wordpress eklentileri mevcut masa üstü bir bilgisayar gibi telefondan wordpresi yönetmeniz mümkün… yeni yazı yayınlamakdan daha fazlasına yapabilirsiniz.