Kategoriler
İnternet & Bilgisayar

Para İçin mi Bloglamalı, Toplum İçin mi? (Mim)

Toplum için blogging mi, para için blogging mi? Blogging eylemini gerçekleştirenlerin çoğu zaman arada kaldıkları bir sorudur. Neden arada kalırlar peki? Çünkü blog yazmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Günlük dertleri bir kenara bırakmak, zihni bir konuya odaklamak demektir blog yazmak. Sadece yazmak da değildir, tasarımını yapmaktır, tanıtmaktır. Hosting masraflarını karşılamaktır. Zorlu işler her zaman için kazanç ister.

Neredeyse bir buçuk yıldır yazıyorum. Yazdıklarımın karşılığı olarak sadece paylaşımlarıma gelen güzel yorumlar her zaman için yetmiyor. İnsan her gün neredeyse bir saatini ayırdığı blogundan maddi anlamda bir şeyler bekliyor, benim beklediğim gibi. Bir de bunun üstüne sitede görünen Google reklamları tıklama başına az gelir getirince insan isyan edip böyle mimler oluşturuveriyor.

Uzun süredir kimseyi mimlemediğimi fark ettim ve bu başlığı sadece okuyucularıma bir haykırış olarak değil, arkadaşlarıma bir mim olarak göndermek istedim.

Mimliyorum:

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

“Para İçin mi Bloglamalı, Toplum İçin mi? (Mim)” için 11 yanıt

Tabi ki “Toplum için”. Sonuça topluma birşey katmak için faydalı şeyler yazınca ister, istemez karşılığını maddiyat olarak alabiliyor blog sahipleri. Bu arada güzel bir mim konusu olmuş. :))

para kazanmak için yazmak pek akıl karı değil
özellikle Türkiyede bu blog teknolojileri falan pek ilgi görmüyor sanırım . Genelde kullanıcılar facebook,msn,video izleme siteleri falanda takılıyor. hatta arkadaşlara forum deyince onun ne olduğunu bilen pek yok. para kazanmayı amaçlıyarak yazınılacaksa ingilizce yazılmalıki kullanıcı kitlesi artsın ;) ama bunları sorun etmeyip benim gibi bu bloglara merak sarmış kişiler, yani toplum için yazılmalı blog.

Marifet iltifata tabiidir diye bir söz vardır eskilerden.

Google reklamlarından az gelir elde etmenizin sebebi bilişim konusunda yazmanız. Şu gerçeği kabul etmek lazım ki, “işini bildiğini” sanan hiçbir bilişimci reklamlara tıklamaz.

Bu site için harcadığınız emeğin yarısını, sağdan soldan çaldığınız tariflerle dolu bir “yemek” blogu için harcasaydınız, on kat daha fazla para kazanırdınız.

Bilişimciler olarak hep başkarının yaptığımız işe değer vermediğinden şikayet ederiz. Durum o ki, biz de yaptığımız işe değer vermiyoruz.

İşin acı yanı, bilişim konusunda yazı yazıp para kazanabileceğiniz bir sistem Türkiye’de yok. Pilli milli hepsi hikaye.

Ne yazık ki, birkaç yıla kadar bilişim konusunda yazan blog bulamayacağız gibi geliyor bana.

Mim konusu oldukça iyi. Farklı düşüncelerin bir araya toplanarak mimlenenlerin yazılar yazacağından eminim. Gönderdiğin mim’i kabul ediyorum, en kısa sürede yazacağım. Çünkü konusu çok iyi seçilmiş bir mim ile karşı karşıyayım, içimde kalanları paylaşırım yazımda:)

O zaman size yardimci olalim.Blogunuza reklam verebilirim.Lutfen iletisime geçin.Guzel blogu (web tasarım / programlama /seo / domain /hosting / vs )konularında blogu olanlara reklam veriyorum .Reklam verilecek site için ismimi tıklayınız.Teşekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir