İnternet & Bilgisayar

Cep Telefonu (Wap) Tarayıcınız İçin 19 Yer İmi

Bilgisayardan internete girme hantallığı yerini cepten nete bağlanmak modasına bıraktı günümüzde. Sosyal medya ağlarındaki güncellemeler cepten yapılmaya, e-postalar cepten okunmaya, yorumlar cepten onaylanmaya başlandı. 3G’nin gelmesi ve yaygınlaşması da bütün bunların üzerine gelince cep telefonu bilgisayarımız haline geldi neredeyse. Bu çerçevede hayatımızı değiştiren web hizmetleri de wap sayfalarını hızla inşa etmeye başladılar.

Öncelikle cep telefonunuzdan internete daha hızlı ve güvenilir bağlanmanız için, cep telefonunun kendi web tarayıcısı yerine şu yazımda belirttiğim 5 mobil web tarayıcısından birini öneriyorum.

Vereceğim 15 yer imiyle net hayatınızın büyük bir kısmını cep telefonunuzdan, zaman kaybetmeden yönetebilirsiniz. Bilgisayarda girilebilecek site sayısı, yapılabilecek imkan cep telefonunundan daha fazla olduğu için genellikle kayıp zamana neden olur; oysa cep telefonunun kullanım alanı sınırlıdır, dolayısıyla zaman kaybına neden olmaz. Şimdi listeye geçelim:

iGoogle Mobile – google.com/m

iGoogle Mobil sayfanıza çeşitli ögeler ekleyerek istediğiniz haber bültenini kolayca takip edebilirsiniz. Bulunduğunuz şehrin günlük hava durumunu öğrenebilir, pcnet’i, forumtr’yi, ntv’yi, f1-live.com’u takip edebilirsiniz.

Facebook Wap – m.facebook.com

Günümüzün en popüler sosyal internet ağı olan Facebook’un da bir wap sayfası mevcut. Bu wap sayfası her geçen gün geliştirilmekte. Şu an itibariyle facebook waptan durum güncellemelerinizi yapabilir ve yapılan durum güncellemelerinden anında haberdar olabilirsiniz. Arkadaşlarınızın profillerini gezebilir, etkinlikleri (doğum günleri vs.) takip edebilir, gruplarda gezinebilir, notları okuyabilir, onları yorumlayabilirsiniz.

Son günlerde adını sıkça duyduğunuz Facebook Lite’ın daha da lite hali denilebilir.

Peperonity – peperonity.com

Mobil dünyanız sloganıyla, gerçekten de mobil dünyanız olmayı hak etmiş bir wap sitesi. Üyelerin ortak çalışmalarıyla videolar ve fotoğraflar yükleniyor; en iyiler seçiliyor. Üyelerle anlık mesajlaşma (chat) imkanı var. Nerede olursanız olun güncellemelerinizi yaparak peperonity arkadaşlarınızla komünite olabilirsiniz.

Getjar – Mobile Downloads – m.getjar.com

Telefonunuz için gerekli uygulamaları en güvenilir indirme imkanı sunan GetJar ile ister oyun indirin oynayın, ister uygulama yükleyin telefonunuz zenginleşsin.

Siteye telefonunuzla giriş yaptığınızda, telefonunuzun modeli direkt algılanıp ona göre bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz.

Ekşi Sözlük Wap – wap.sourtimes.org

Meşhur ekşi sözlüğün wap versiyonunda, gün itibariyle neler olduğuna bakabiliyorsunuz. Başlık içerisindeki sayfaların teker madde halinde gösterilmesi çok büyük eksiklik ve meşekkat; 5’erli 10’arlı gösterilse daha da güzel olurdu.

Twitter Wap – m.twitter.com

Her ne kadar friendfeed’daki an paylaşımı artsa da eski pozisyonundan çok fazla bir şey kaybetmeyen ‘Şu anda ne yapıyorsun?’ servisi Twitter’ın wap sayfasından anlık durumunuzu değiştirebilir, takip ettiklerinizin anlık durumlarını görüntüleyebilirsiniz.

Friendfeed Wap – fftogo.com

Anlık paylaşım servislerinden FF’in kendinin yaptığı bir mobil sayfa henüz yapılmış değil; ancak bu ihtiyacı üçüncü part FF uygulamalarından fftogo ile karşılayabiliyorsunuz. Bilgisayarınızdan FF’inize ait keyinizi aldıktan sonra mobil tarayıcınızdan bu key ve kullanıcı adıyla giriş yapılabiliyor.

Gmail Wap – mail.google.com/mail/x/

E-postalarınıza ulaşmanın en kolay yolu. Gelen kutunuza bakabilir, dilediğiniz e-postayı anında cevaplayabilirsiniz. Henüz gmail wap hizmetine dosyaların eklerini indirme imkanı sağlanmış olmasa da, bu konuda en sade ve şık tasarımlardan birini oluşturmuş yine Google.

Windows Live Wap – mobile.live.com

Hotmail adresinizdeki e-postalarınızı anında kontrol edebilir, dilerseniz MSN’e ulaşabilir, arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.Ayrıca msn kişilerinin profillerini gezebilir, spacelerindeki fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Yahoo Wap – m.yahoo.com

Yahoo adresinizdeki e-postaları kontrol etmek için kullanabileceğiniz muhteşem servis.

Live Scores – portal.opera.com/scores

Sporla yakından ilgileniyor, maç sonuçlarını cebinizde taşımak istiyorsanız bu siteyi yer imlerinize mutlaka kaydetmelisiniz. Futbol, basketbol, hockey, mlb ve nfl sporlarının skorlarını canlı ve ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Google Wap Ürünleri

Yönetim Panelleriniz – sinerjik.org/wp-admin

WordPress altyapısıyla kurulmuş blogunuz varsa, bu blogu cep telefonunuzdan rahatlıkla yönetebilirsiniz. Yorumları anında yönetebilir, tema değişikliği yapabilir ve ayarları değiştirebilirsiniz. Tabi bunun için wordpress bir wap hizmeti yapmamış; fakat CSS ile tam uyumlu bir yönetim paneli yapması her zaman için işimizi kolaylaştırıyor.

Sinerjik Günlük – sinerjik.org

Teknoloji konusunda bir buçuk yıla yakın süredir yazılanlarla Türkiye’nin en iyi bloglarından biri olan Sinerjik’e cep telefonunuzdan rahatlıkla girebilir, makaleleri ceptende okuyabilirsiniz.

Boy – Kilo Hesaplama – kaloricetveli.net/boy-kilo-ora…html

Biliyorum, bunun bu listede ne işi var diyorsunuz. Ama bu hesabı sizde benim gibi etrafınızdakilerin morallerini bozmak, ha-ha 17 kilo fazlan var demek için yapabilirsiniz. 🙂

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

3 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • facebook ve özellikle twitterı sıksık kullanıyorum. twitter bilgisayarda olduğundan daha güzel tramvayda otobüste falan takip edebiliyorsun. aramalar googleda oluyor fakat gmail in telefonlar için ayrı programı var oradan takip ediyorum. ingilizce sözlük olarakta sesli sözlüğün mobil sayfası oldukça iş görüyor m.seslisozluk.com .MSN içinde ebuddy oldukça kullanışlı.
    tabi tüm bunları yapmak için Opera Mini kullanıyorum; hemen hemen tüm siteleri rahatlıkla açıyor, telefona uyumlu hale getiriyor, özellikle kısayolları öğrendikten sonra sekmeleri kullanmak çok pratik ve daha bir çok özelliği/ayarı var.
    mobil paket olarakta yeni çıkan Genç Avea tarifesini kullanıyorum, abonelikten sonra ilk ay 100MB ücretsiz sonraki aylardada aylık 4 TL/100MB, bence uygun bir fiyat..