Genel

İnsansız Uçaklar (UAV)

1964 yılının Ağustos ayında Amerika tarafından Çin’i keşfetme arzusu için tasarlanan Ryan Q-34 isimli uzaktan kumandalı uçak kullanılmaya başlandı. O yıllarda kullanılmaya başlayan bu tip uçaklar insansız hava araçları (unmanned aerial vehicles – UAV) olarak adlandırılıyordu.

Bu tip uçaklar radyo dalgalarıyla kontrol ediliyordu. Dolayısıyla düşman radarında yakalanma ihtimalleri düşüktü. Pilotun yorulması gibi bir durum olmadığı için uçuş süreleri çok daha fazlaydı. İnsan kaybının yüksek olduğu görevlerde kullanılası, ideal uçaklardı bunlar kısacası. Ancak ülkeler bunların kullanımına ilişkin tedirginlikler yaşıyordu; zira uçağın kontrolü düşman tarafından ele geçirilebilir ve istenmedik durumlar yaşanabilirdi. 2000’lere doğru bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte rafa koyulan UAV’ler raftan indirildi.

amerikan-insansız-hava-araci-uav

Bu yıllarda bu hava araçlarının önemi öylesine büyük ki, Obama savunma bakanı Robert Gates, Amerikan hava kuvvetlerinin önemli bir bölümünün pilotsuz uçaklardan oluşmasını sağlayacak olan bir plan üzerinde çalışıyor. Bu alanda çalışan sayısını 400’den 1100’e çıkarmayı planlıyor. Kısacası ABD bu alana yatırım yapıyor.

UAV’nin personeli sanki evden internet kafeye gidip multiplayer 3D savaş oyunu oynarmış gibi, evinden görev yerine giderek ekran başında düşman ülkeyi bombalayabiliyor, çünkü insansız savaş uçakları adlı uçaklarda var.

Önceleri istihbarat için daha sık kullanılan bu uçaklar kimseye görünmeden bir aracın plakasını görüntüleyebilecek güçte kamera ve video araçlarıyla donatılmış olarak görev yapıyor; UAV personeline 18.000 saatlik canlı yayın imkanı sunuyor.

İnsansız Uçaklar

  • Delfly Micro: 10 m kanat açıklığına sahip sadece 3 gr ağırlığında ve 3 dakika uçuş yapabiliyor. Aynı zamanda en küçük insansız uçak olarak adlandırılıyor.
  • Zephyr: Elle atılan insansız uçak kategorisindeki en iyi örnek denilebilir; zira 30 kg ağırlığındaki uçak 3,5 gün havada kalmayı başarmış; ortalama hızı 20 km / sa.

Taktik Kullanım İçin İnsansız Uçaklar

Bu uçaklar birlik komutanları için geliştiriliyor ve ‘karşı tepenin ardındaki düşman kuvvetleri’ni görmek amacıyla kullanılıyor. Raylı mancınıkla fırlatılıyor ve görev sonrasında bir ağla yakalanıyor.

RQ-2: 4 metre uzunluğundaki bu uçak 205 kilogram ağırlığında. 5 saat havada kalabiliyor ve 5500 metre yükseğe tırmanıp düşman kuvvetini 180 kilometre sınırı içerisinden izleyebiliyor.

Havada Sınırsız Kalabilen İnsansız Hava Aracı

Enerjisini güneşten karşılaması ve güneşe yakın uçması fikriyle menzil ve uçuş süresi özellikleri sınırsıza çıkarılması planlanıyor. Proje aşamasında olan bu uçakların hızı ise şimdilik 70 km olarak düşünülmüş.

Türkiye’de UAV (insansız hava aracı) ve çalışmaları

Türkiye’de ilk olarak 90’lı yıllarda başladı bu hareket. 20 yıllık süreçte kesintiye uğrayarak günümüze kadar devam etti. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın bu konuda üç adet projesi var: TİHA, Mini-UAV, Taktik UAV. Henüz ikisi (TİHA ve Taktik UAV) için teori aşaması atlatılabilmiş değil.

Kalekalıp/Baykar Makine tarafından geliştirilen Mini-UAV modeli 2007 yılından itibaren kullanıma başladı. Bir metre boyunda olan Bayraktar adlı uçak 15 km menzil içerisinde bir saat boyunca havada kalabiliyor.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

5 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın