Genel

Dünyanın En Değişik Hastalıkları (10)

Bu hastalıkları okuduğunuzda sizlere gerçek gibi gelmeyebilir, belki bunların adını hiç duymadınız bile; ama ne yazık ki bu hastalıklar her yıl binlerce insana acı çektiriyor. İşte bunlardan bazıları:

10) Ceset Yürüyüşü Sendromu (Walking Corpse Syndrome):

Hastanın yoğun bir intihar eğilimi ve depresyonu vardır. Ruhunu ve vücudundan bazı parçaları yitirdiğini zanneder. Ağır vakalarda hasta öldüğünü sanar ve ceset gibi yürür. Vaka ağırlaştıkça hasta etinin çürüdüğünü zanneder; hatta çürük kokusunu hisseder ve üzerinde solucanlar dolaştığını düşünebilir.

9) Vampir Hastalığı:


Bu hastalığa yakalananlar güneşe  çıkarken sıkı önlemler almalıdır. Çünkü güneşe çıktıklarında bütün derileri kabarıp su toplamaya başlar. Güneşe maruz kaldıklarında çok büyük bir acı çekerler.

8) Sıçrayan Fransız Sendromu:
Hastalığın kökeninin nörolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu bilinmiyor. Bu rahatsızlığa yakalanan kişiler her şeye aşırı tepki veriyor. Örneğin birinin arkalarında gizlice durduğunu anladıklarında çılgınlar gibi bağırmaya başlar, kendilerini pataklar ve sözcükleri tekrarlayarak konuşurlar. Bir çeşit refleks sorunu olarak görülen bu hastalıkta kişiler ani uyaranlara karşı aşırı ve beklenmeyen bir tepki gösteriyor. Rahatsızlık duygu ve zekayı etkilemez. Kalıtsaldır ve yaşam boyu sürer.

7) Blashko’nun Çizgileri:

Çok nadir görülen ve hala nedeni tam olarak açıklanamamış bir vakadır. 1901’de Albert Blashko tarafından keşfedilmiştir. Hastalığın nedeninin DNA’nın içinde kendini belli etmeyen gen modelleri olduğu düşünülmektedir. Bu genler deride garip çizgiler oluşturmaktadır. Hastalık gen kaynaklı olduğu için kalıtsaldır.

6) Balık Kokusu Hastalığı:
Doğuştan gelen bir metabolizma bozukluğudur. Bu hastalar ne kadar duş yaparlarsa, temizlenirlerse temizlensinler hep çürümüş balık gibi kokmaya mahkumdurlar. Bu kötü koku idrarlarında, terlerinde, kısacası bütün vücut salgılarında mevcuttur. Ayrıca nabızları yüksektir. Bu hastalığa sahip olan kişilerde ağır depresyon görülür. Bu da bir bakıma kaçınılmazdır.

5) Alice Harikalar Diyarında Sendromu:

Alice Harikalar Diyarında sendromu vücut imajı ve şekliyle ilgili algı yanılsamaları ile (makropsi veya mikropsi) görülen tuhaf bir sendromdur. Hastanın zaman, boşluk ve vücut görüntüsü algısı bozuktur. Hastalar vücut şekillerinin ve ölçülerinin değiştiği algısına kapılır.

4) Mavi Cilt Sendromu:

Kentucky’nin dağlık bölgelerinde 1960’larda mavi derili bir ailenin yaşadığı keşfedildi. Mavi derili olma özelliği diğer jenerasyonlara aktarılan bu ailenin bazı fertlerinde mor ve çivit rengi de görülüyor. Bu fertlerde birtakım nörolojik algı problemleri baş gösteriyor. Algıladıkları bir objeyi aynı anda çok uzaklarında ve çok yakınlarındaymış gibi görebiliyorlar. Çoğu 80 yaşına kadar yaşıyabiliyor.

3) Kurtadam Sendromu:

Hastalığın en belirgin özelliği yakalanan kişinin kurt görünümüne bürünmesi olarak gösteriliyor. Tüm yüzü kıllarla kaplanıyor.

2) Fil Hastalığı:

Tropikal ülkelerde görülen bir asalak hastalığıdır. Hastalığın nedeni ise solucanlardır. Solucan, çoğalmak için insan vücuduna yumurta bırakır. Bunlar larvalara dönüşür. Larvalar, sivrisineklerle taşınır ve sineğin soktuğu insanlara geçer. Daha sonra lenf sistemine yönelirler ve orada gelişip erişkin solucanlar haline gelirler. Erişkinler bir yıl kadar süren bir dönemden sonra kana da karışabilirler. Ancak asıl hasar bıraktıkları yer lenf yollarıdır. Solucanlar genellikle lenf damarlarını tıkayıp iltihaba yol açarlar. Sonuç olarak da, genellikle bacakların alt kesiminde ve üreme organları çevresinde ağrılı şişlikler ortaya çıkar.
1) Progeria ( Yaşlı Görünme Sendromu) :


Sorun hastanın genetik kodundadır. Bu hastalık çok yıkıcı sonuçlar doğurur. Bu hastalık genelde doğuştandır ve bu hastalığa sahip olan çoğu çocuk 13 yaşından önce ölür. Vücutlarının çok hızlı yaşlanmasının dışında bu hastalarda fiziksel olarak kellik, eklem iltihabı, aşırı ince kemikler görülür. Çok nadir görülen bir hastalıktır. Toplam 48 kişi bu hastalığa yakalanmıştır. Ancak 5 çocuklu bir ailenin bütün çocuklarının da bu hastalığa sahip olduğu bilinmektedir.

Yazar hakkında

deniz

3 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın