İnternet & Bilgisayar

Blog ve Forumlarla Gelen Bilgi Kirliliği

Önüne gelenin bir blog alıp, yazmaya başlaması, her blog açanın önüne gelen her şeyi kopyalayıp bloguna yapıştırması internetteki bilgi kirliliğinin devasa boyutlara ulaşmasına neden oluyor. Sadece ellerini kullanabilen, sağ tuşa tıklayıp kopyala-yapıştır yapabilen herkesin kendine özel bir bilgi bankası var artık.

Google ve diğer arama motorları da ister istemez kirlendi. Aynı anahtar kelimelerle farklı sonuçlara ulaşmak ne mümkün artık, bütün forumlar ve bloglar aynı şeylerden aynı cümlelerle bahsediliyor. Google mühendislerinin bu konuda çalışma yapmaları ve özellikle blog yayınları ve forumları arama sonuçlarına çıkarırken çok seçici davranması gerekiyor.

Belli bir bedel ödenmeyen şeylerin kıymeti anlaşılmıyor, denir ya hep. Öyle gerçekten. Blogger’dan, WordPress’ten blog almak bedava. Ücretsiz bir forum kurmak beş dakika bile almıyor. Hemen üye ol, kopyala-yapıştır yapmaya başla(!)

Herkes, özgürlüğünü hakkını vererek kullanmıyor, kullanamıyor. Özgürlük, diye yırtınıyor sokaklarda ama; sorumluluklarını yerine getiremiyor. İnsanlara böylesine özgürce bilgi üretme imkanı verilmemeli. Böyle olduğu zaman gerçek bilgiler önüne yalan bilgiler büyük bir duvar örüyor ve yanılıyoruz, en iyi bildiklerimizde bile

20. yy’ın statik petrol anlayışını geride bırakalı çok oldu. Bilgi çağına geçtik geçmesine de. Nedense insanlarımızın bu çağdan anladıkları sadece konuşmak ve yazmak. Okumak yok, eli var, ağzı var, bilgisayar kullanabiliyor internette gezecek kadar, yeter o ona.

Düşünülmesi gereken konulardan.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Çok güzel bir yazı olmuş, bunu söylemek lazım. Fakat size katılamayacağım bir nokta var bu yazıda; Her blogun gereksiz olmaması. Ben hayatımda sizden fazla blog veya forum gezmemişimdir. Yinede internet aleminin kuytu ve tenha bir yerlerinde işe yarar, gerekli bilgiler içeren blogların olduğunu %100 bilmekteyim. Söz ettiğim bloglara da yazınızda bir yer vermeliydiniz.

    Elinize sağlık.

  • Evet aynen öyle.
    Özgün bilgi paylaşımı adına kopyala-yapıştır yazarcılığına karşı Google gibi motorların geliştirdiği teknolojiler bizi bir nebze rahatlatıyor neyse ki. Var olan bilgilerin defalarca kopyalanıp yayınlanması durumunda sadece ilk örnekleri index’ e sunuluyor, bu güzel.