Fotoğrafçılık Yurtsuz John

Canon 550D İzlenimleri – 1

Fotoğraf makinesi alacağım süreçte model beğenmek gerçekten zor oldu. Kendi standartları çerçevesinde Canon 550D‘yle karşılaştırılacak belki de tek ürün Nikon D90 olacaktır ki bu süreçte sadece Nikon D90’a kafam gidip geldi. 550D’nin beni cezbeden tarafları Full HD video görüntüsü ve 18 MP‘lik görüntü boyutu oldu. Buna karşın Nikon D90’da da sağlam bir gövde yapısı olması ve verilen standart lensinin 18-135MM olması da aklımı çelmedi değil. Neticede bir karar vererek Canon 550D’yi tercih ettim. Son derece memnunum makinemden; ancak Nikon D90’ı kullanmadım yine net bir karşılaştırma yapamıyorum.

Bu makineden önce, burada da bahsettiğim Kodak Easyshare v1003 marka ve modelli kompakt dijital fotoğraf makinesini 3 sene kullandım. O makineyi kullanırken fotoğrafçılık konusunda baya bir şey öğrenmiştim. Bu bilgiler bana Canon 550D’yi kullanmamda yardımcı oldu. DSLR alacaklara önerim, öncesinde en azından bir yıl Kompakt Dijital Fotoğraf Makinesi kullanmaları…

Bu yazımda genel olarak DSLR’lerin taşıdığı özelliklere değineceğim.

Dijital SLR dediğimiz bu makinelerde odaklama ayarı insanı büyülüyor. Odaklama aralığını daralttığınızda öndeki veya arkadaki, seçime göre, nesneye netlik vererek fotoğrafın geri kalanını flulaştırabiliyoruz.

Işık ayarını kendi elinizle yaparak, aynı karenin farklı duygulara bürünmesini sağlayabiliyorsunuz.

Aynı karede, farklı pozlama süreleri kullanarak ışık ayarını kontrol edebilirsiniz. Bunu aynı zamanda F değerini ve ISO değerini değiştirerek de elde edebilirsiniz. Pozlama süresi, F değeri ve ISO değeri bilindiği gibi fotoğrafın vazgeçilmez ayarlarıdır.

Odak ayarını ters şekilde ayarlayıp ışık kaynağına zoom yaparak muhteşem fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Makro fotoğraflar konusunda, standart lensle bile (makro lens kullanmaksızın) güzel fotoğraflar çıkabilir.

Genel olarak DSLR makinenin avantajları bunlar. Manuel odaklama olsun ISO, F, Pozlama süre ayarı ve ışık ayarı olsun; fotoğrafa benliğinizi katmak istediğiniz ayarı verebiliyor. Bu dizinin sonraki yazısında Canon 550D’nin teknik özelliklerinden bahsederek izlenimlere devam edeceğim.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Bir fotoğraf sever ve fotoğrafçılığa kendini yakın hisseden biri olarak teşekkür ediyorum bu deneyimlerinizi paylaştığınız için. İlerde param olursa DSLR’ye geçmek istiyorum. Başarılar.