Yurtsuz John

Ceride-i Afakî

Ceride-i Afaki; lise ikinci sınıfta Osmanlı hayatını o dönemin diliyle yansıtan bir duvar gazetesiydi. Bir başka deyişle Ceride-i Afakî Devlet-i Âli Osmanî’yi konu alan neşir organı niteliğindeydi. Gazetenin hikayesi tarih hocam Hayrünnisa Özbaş’ın ödevlendirmesiyle başlıyor.

Ödevlendirmeden sonra sınıftan oluşturduğumuz bir yayın ekibiyle başladık ilk sayısına. Fahmettin Aydın hocamla yaptığımız hummalı altyapı çalışmalarından sonra gazetenin logosunu, sloganını (Leyl-i Nehar Havadisler Meccane – Gece gündüz haberler bedava) ve her sayıda kullanılacak tasarım taslağını oturttuk. Dijital kopyalama merkezlerinde, tek başıma bastırdığımı hatırlıyorum ilk sayısını. İlk yayınlarımdan olması itibariyle bu denli çok heyecanı nadir yaşamışımdır, sanıyorum.

Aylık süreli yayın olarak dört sayı çıkan Ceride-i Afakî; aynı zamanda Gazi Üniversitesi Tarih bölümünde başka bir tarih öğretmeninin yüksek lisans tezi olarak kullanıldı.

Ceride-i Afaki Neşir Heyeti

Neşir heyeti.

Cemile Çelik - Alternatif Irk Çizimleri :)

Cemile Çelik’in Ceride-i Afakî için hazırladığı; her biri bir milleti temsil eden çizimi.

Ceride-i Afaki - Vitrin-i Payitaht

Ceride-i Afakî’nin 2. sayısında okuyucuların en çok ilgisini çeken köşelerden birisi ‘Vitrin-i Payitaht’ olmuştu. Osmanlı Modası.

Mohaç'ta Küffar Herc-ü Merc Edildi - Ceride-i Afaki

Ceride-i Afakî’nin ilk manşetini Mohaç Meydan Muharebesi’ndeki zafere ayırmışız: ‘Mohaç’ta Küffar Herc-ü Merc Edildi’.

Edirne Şaheserine Kavuştu - Ceride-i Afaki

Ceride-i Afakî, 2. sayısında Piri Reis Dünya Haritası’nı dağıtmıştı.

Ceride-i Afaki - Sabetay Sevi HaberiCeride-i Afakî 4. sayısının orta sayfasındaki haberler.. O dönem yansıtılırken, döneme ait mizahi rivayetlerden yararlanılmıştı.

Binmişiz Bir Alamete Gidiyoruz KıyameteViyana seferini anlatmaya çalışan Ceride-i Afakî 4. sayısı manşeti Osmanlı’nın yenilişini anlatıyor.

Revandan Revani İle

Bu gazete;lise hayatıma ilişkin hatırladığım en iyi işlerden biri olarak yerini koruyor. 

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Bazı sayılarını gördüğümde “ne lise öğrencileri mi çıkarıyor bunu” diyerek şaşkınlığımı ve hayranlığımı gizlemeyediğim o gazeteyi çıkaranların üniversite sınavlarında da çok iyi şeyler yapacakları belliydi zaten. Nitekim öyle de oldu. Her biri ayrı bir derece yaptı. Kutluyorum bu gençleri. Allah yolunuzu ve bahtınız açık etsin.