Kategoriler
İnternet & Bilgisayar

Teknikim – Teknolojiyi İmlemek

Teknikim, son yıllarda ‘bağlantılar’ ‘favoriler’  ‘yer imleri’ olayının tarayıcılardan çıkıp internet sitelerine aktarılmasıyla devam eden  sürecin son ürünlerinden. Diğer genel sosyal imleme sitelerinden farklı olarak teknikim, sadece bilim, teknoloji ve tasarım alanındaki konuları sayfalarında göstermeyi amaçlıyor. Her sosyal imleme sitesinde olduğu gibi Teknikim sitesinde de içerik kullanıcılar tarafından oluşturuluyor. Diğer sitelerden farklı olup olmayacağı ilk zamanlarda, kullanıcı oylarını yanı sıra biraz da editör düzenlemelerine bağlı gibi görünüyor.

Yakuter’de bu konuda yayınlanan yazıda site yazarlarına ve kullanıcılara getirileri şeklinde iki altbaşlık var. Bu başlıklardan birkaç alıntı yapalım:

  • Yazarlar,  yazılarının linklerini Teknikim’de göstererek daha fazla ziyaretçi kazanabilirler.
  • Linkler teknikim’de yer aldığından ötürü Google nezlinde daha üst sıralarda görünebilirler.
  • Kullanıcılar açısından amaçlananın kısaca ‘kaliteli bilgi paylaşımı’ olduğunu söylemek mümkün.

Siteye eklenebilecek konu başlıklarında şunlar var: Bilgisayar, elektronik, mekanik, robotik ve yazılım gibi mühendislik dalları, fizik, biyoloji, astronomi, kimya, matematik, tıp gibi bilim dalları ve endüstriyel tasarım, web site tasarımı gibi tasarım dallarında yazılmış teknik içerikli yazı linkleri.

Eleştirdiğim noktalara gelelim. Bunu yakuter’deki yazıda da yorum olarak gönderdim; ancak tekrar ifade etmek de fayda var. Alan adı Türkçe olan bir sitenin içeriğinde neden İngilizce ifadeler kullanılıyor. Bu,  belki de siteyi kullanıcılara çekici hale getirmek için yapılmış bir hareket; ancak samimiyetin kaybolması da sonuç dahilinde. Tasarım konusunda genel anlamda sadeliği iyi görünüyor. Eksik kalan birkaç nokta var: Tabbed Menu dediğimiz menülerin anasayfada sol üst tarafta alt alta gelmiş -ki bu- görünüme hafif iticilik vermiş.

İmlenen ögeler için ayrı bir sayfadan linke ulaşmanın alternatifi olarak direkt ulaşmak için imlenen başlığın altında o imin adresi belirtilmiş, bu büyük avantajlardan birisi. Bu özelliğin RSS yayınında da olsa daha iyi olacak. Yani her RSS ögesinin altında direkt o ime gidecek link verilmeli. Bu görünüşte ziyaretçi kaybettirecek olsa da gerçek anlamda kullanıcıların siteyi sevmesine neden olacaktır, diye düşünüyorum. Umarım eleştirilerden dolayı Teknikim yöneticisi Tuna Bulut, Sinerjik.org’u istenmeyen site ilan etmez.. :)

Uzun bir süre önce Habberci’yi benzer şekilde tanıtmıştım, şu günlerde sitenin hangi nedenlerle ‘gümlediği’ tahmin edilemiyor; ancak Teknikim de böyle olmasını istemiyorum, istemiyoruz.

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

“Teknikim – Teknolojiyi İmlemek” için 5 yanıt

Öncelikle yazınız ve olumlu, olumsuz tüm eleştirileriniz için teşekkür ederim.
Dil hususundaki açıklamayı yakuter.com’daki yazıda yorum olarak yapmıştım, ancak buradan da belirtmekte fayda var. Siteyi önceleri tamamen Türkçe olarak hayata geçirmiştim. Bu sebepten de ismi Türkçe oldu. Ancak Türkiye’deki kullanıcıların siteye pek ilgi göstermemesi sebebiyle diğer ülkelere de hitap etmesi için İngilizce yaptım. Uluslararası olma yönünün yanısıra ulusal yönünü de kaybetmemesi için Türkçe içerik de eklenebiliyor. Hem Türkçe hem İngilizce içeriği birarada görmek bazı kullanıcılara garip gelebilir. İtiraf etmem gerekir ki bana da garip geliyor, alışık olunmadık bir durum. Kullanıcı bu durumu şu şekilde aşabilir. Hangi dilde yazılar görülmek isteniyorsa, kullanıcı ayarlar kısmından o dili seçebiliyor. Bu küçük ayardan sonra kullanıcı sadece o dildeki yazıları görüyor.
Menülerdeki dil sorununu da, ilerleyen zamanlarda Türkçe dil opsiyonu ekleyerek aşacağız.

Aslında bu yorum diğerinden önceydi ama bir şekilde bunu göndermemiş. O yüzden tekrar gönderdim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir