Yurtsuz John

Lost'ta Flash-forward Tekniği

Lost’u sık aralıklarla  izliyorum ve ciddi anlamda bünyem, ada psikolojisine bürünüyor. Bu psikolojiye yaklaşmak,, Facebook’ta hiç tanımadığın birine “Siz hiç Lost’ta oynamış mıydınız?” diye sormak olmalı sanırım… Bu dizinin dünyayı ve beni bu denli etkilemesinin sebeplerinden, belki de en önemlilerinden biri, flash-backlerle olaya hareket katmak. Flash-backlerden sonra 4. sezonla birlikte gelecekten görüntüler de izleyiciye sunuldu ve bunun da adına flash-forward denildi. Artık bir yönden alışılmış flash-back tekniğinin yerine geçecek, belki de flash-forward tekniği bu dünyada çok ses uyandıracak, ya da  uyandırdı benim haberim yok.

Flash-back ve flash-forward tekniklerini kullanmanın en büyük zorluklarından birisi de çelişkisiz bir senaryo ortaya koymak. Zira, gerçekten geçmişten ve gelecekten görüntüler sunarken en ufak şeye dahi dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde Türk dizisi Ezel’deki gibi hatalar ortaya çıkabiliyor.

Sanırım LOST yapımcıları bunu, bu teknik üzerine kurulacak bir dizinin ne kadar ilgi toplayabileceğini denemek istemişler. Yine Lost’un yapımcılarınca ortaya konulan Flashforward dizisinden de bahsedelim. 24 Eylül 2009’da yayınlanmaya başlayan dizi, bütün gezegenin 2 dakika 17 saniyelik bilinç kaybı neticesinde geleceği görmesiyle başlıyor ve gelişiyor. Konuya dair ayrıntılı yazı. Hatta, bu konuyu abartıp Lost’la FlashForward dizisi arasında bağlantı bulanlar bile var.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • belkide “flash forward” görüntüleri toplu olarak çekmişlerdir, bu şekilde hata oranı da düşmüştür. yazınız için teşekkürler.