Genel İnternet & Bilgisayar

WordPress Tekil Yazı Şablonu Oluşturmak

WordPress’te sınırları kestirmek mümkün olmuyor. Web dünyası üzerine hayal ettiğiniz her türlü fonksiyonu WordPress ile hayata geçirilebiliyor. AÜHF için hazırladığımız Hukukla.net sitesindeki yazıların biçimlerini özelleştirmek ne zamandır aklımdaydı. Bunu Tekil Yazı Şablonu oluşturarak, yani tıpkı sayfa şablonlarındaki mantık gibi haber ve diğer içeriği birbirinden ayırmayı ve kullanışlılığı artırma amacıyla planladım. Bu konuyla ilgili araştırırken Custom Post Template adlı eklentiyi buldum.

Bu eklentiyle birlikte tıpkı sayfalarda yapabildiğiniz şablon uygulamasını hayata geçireceksiniz. Şimdi eklentinin nasıl kurulacağına ve çalıştığına bakalım:

Kurulum

Eklentiyi wordpress.org/extend/plugins/custom-post-template/ adresinden indiriyorsunuz ve wp-content/plugins dizinine yükleyip yönetim panelinizden aktifleştiriyorsunuz. Özelliği aktif etmek için, bunun dışında herhangi bir işleme gerek yoktur. Dikkat etmeniz tek nokta, hosting paketinizde PHP 4 ve yukarısı bir php sisteminin kurulu olmasıdır.

Kullanım

Temanızdaki single.php dosyasının kopyasını oluşturarak kendinize göre bir isim belirleyin. Bunun single-haber.php ve benzeri şeklinde olması sistematik açısından daha uygun olacaktır. Daha sonra bu dosyanın başına temanızın ismini tanımlayın. Şöyle ki;

[sourcecode language=”php”]
<?php
/*
Template Name Posts: Haber Şablonu
*/
?>
[/sourcecode]

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

4 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Sitenizi yeni buldum yeni sayılırım bu işlerde gerçekten çok yararlı blgiler ediniyorum teşekkürler wp konusunda paylaşımlarınızı merakla bekliyeceğim.

  • WordPress konusunda kaynak bulmak zor bir hale geldi, internette herkes biryerlerden kopyaladığı bilgileri yazıyor. Blogunuzu takip ediyorum, paylaşımlarınız için teşekkürler.

  • Peki bu eklentiyi kullanmadan kategoriye göre özel şablon uygulansa daha mantıklı değil mi ? Hemde veritabanı boşuna kastırılmaz ? Yanlış mıyım ?

  • Benim de böyle bir şeye ihtiyacım var ancak beceremedim. Bir şablon oluşturmak istiyorum o şablon ile header ve footer gözükmesin bunu nasıl yapabilirim? İletişime geçerseniz memun olurum.