Genel İnternet & Bilgisayar

WordPress Özel Alanları Özelleştirin: More Fields

WordPress’le yaptığım her site çerçevesinde her gün yeni şeyler keşfediyorum. En son bulduğum More Fields, WordPress’in CMS yapısını güçlendirecek türden olan bu eklenti, Özel alanlar (custom fields) dediğimiz kısımı, çok çeşitli hallere sokabiliyor. Örnek vermek gerekirse, WYSIWYG Editörün, Seçme listesinin, radio kutucuklarının checkboxların, dosya listelerinin olduğu özel alanlar oluşturmanız bu eklentiyle mümkün olabiliyor. Ekran görüntüleriyle örnek vermek gerekirse:

Ekran görüntüsündeki

 1. Yorum Başlığı alanının özel alan ismi title
 2. Yorum metninin, text,
 3. Yorum özetininse summary

Editör kısmının çalışma mantığına baktığımızda, HTML kodlarını özel alan değeri olarak kaydediyor eklenti ve dolayısıyla çağırdığınızda hiçbir problem olmuyor.

Kurulum

Eklentiyi wordpress.org/extend/plugins/more-fields/ adresinden indiriyorsunuz ve wp-content/plugins dizinine yükleyip yönetim panelinizden aktifleştiriyorsunuz. Özelliği aktif etmek için, bunun dışında herhangi bir işleme gerek yoktur.

Ayarlamalar

 1. Eklenti etkinleştikten sonra Ayarlar / More Fields sayfasına gidiyorsunuz.
 2. Add new input box’a tıklayıp, isim yazarak yazılarımızda veya sayfalarımızı (seçiminize göre) yönetim panelinde düzenlerken görünecek kutucuğu oluşturuyoruz.
 3. Kutucuğumuzu oluşturduktan sonra gelen sayfada kutucuk isminin yanındaki sütundaki Edit’e basarak, kutucuk içine yeni bir özel alan koyacağız.
 4. Field Title kısmına, o alanın yönetim panelinde görünecek ismini,
  Custom Field Key kısmına, daha sonra temanızda sizin ayrıca çağıracağınız özel alan ismini yazıyoruz.
  Field Type kısmında ekleyeceğimiz alanın tipini belirliyoruz: Editör, Tek satırlık metin, seçmeli menü, radio box, checkbox…

Böylece özel alanı istediğimiz şekilde şekillendirdik. Benzer şekilde aynı kutucuk içine (2. ve 3. aşamada oluşturduğumuz yazı editörümüzün olduğu sayfada görünen) başka özel alanlar da ekleyebiliyoruz.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın