İnternet & Bilgisayar

İnternette Okumayı Kolaylaştıran Araçlar

İnternete yapılan yatırımların artmasıyla birlikte internetteki dökümanlar bir hayli arttı. İnternette paylaşılan dökümanların artmasıyla birlikte, her sitedeki yazıları farklı yazı tipleriyle yazılan şeyleri okumaksa işkence halini aldı. Sağdan soldan, yazıları kapatan, dikkat dağıtan reklamlardan söz etmiyorum bile… Temiz bir okuma yapmak adına, web tarayıcılarda kullanılan bookmarkletlerden yararlanacağız.

Bookmarklet nedir?

Bookmarklet; tarayıcılar üzerinden kullanabileceğiniz, javascript ile hazırlanan uygulamalara denir. Birçok işlemi sadece bir tık ile halledebilirsiniz. Tüm tarayıcılarda desteklenen Bookmarklet’leri genellikle araç çubuğuna sürükleyerek kullanabilirsiniz.

Kaynak: Mert Arabacıer

Türkçe’ye çevirmeye çalıştığımızda bookmarkleti, sayfa işaratine yakın bir anlam karşımıza çıkıyor.

Neden bookmarkletler dediğimizde sıralanacak şeyler kısaca şunlardır:

  • Pratiktir: İstenilen bookmarklet, tarayıcıya sürükle-bırak olarak çok kısa bir sürede eklenebilir. Normalde bir işlem harcayacağınız sürenin onda, yüzde biri gibi zaman dilimlerini harcayarak zamandan tasarruf sağlar.
  • Hafiftir: Javascript dosyalarıyla oluşturlan bookmarkletleri çalıştırmak, tarayıcının performansına normal bir web sayfası yüklermiş gibi hafif bir etkide bulunur.
  • Tüm Tarayıcılarla Uyumludur: Internet Explore’dan Opera’ya kadar tüm tarayıcılarda bookmarkletler çalışır.

Başlıkta araçlar olarak bahsettiğim bookmarkletleri listeleyelm.

Readable

readable.tastefulwords.com adresinde (Girdikten sonra Show Setup‘a basınız.) kurulumu gerçekleştireceğiniz bu bookmarklet, başka bir adrese yönlendirme yapmaksızın aynı sayfa içerisinde çalışmaktadır.

Yazı stilini istediğiniz yukarıdaki resimdeki opsiyonlardaki gibi ayarlayabildiğiniz bu bookmarklette ayrıca mevcut opsiyonların yanında isterseniz kendinizde özel CSS kodu girebiliyorsunuz.

Stili ayarladıktan sonra Readable yazan bookmarkleti tarayıcınızın yer imlerine taşıyorsunuz ve çalıştırmak istediğiniz sayfalarda buna tıklayıp scripti çalıştırıyorsunuz.

Readable, kendisi otomatik olarak okunacak yazıyı algılamakta, ancak ola ki algılamazsa, okuyacağınız yazıyı seçip Readable bookmarkletine tıklayabilirsiniz.

Printliminator

İnternet sayfalarında gereksiz ögeleri kendi elinizle silmeniz için üretilmiş bir bookmarklet Printliminator. Bu bookmarkleti çalıştırıp, silmek istediğiniz ögelerin üstüne tıklayarak onları sayfayı yenileyene kadar silebilirsiniz. Böylece rahat bir okuma gerçekleştirmiş olursunuz.

Printliminator, aslolarak okuma için değil yazıcılarda mürekkep tasarrufu sağlama amacıyla geliştirilmiştir. Yani internette yazdıracağınız bir sayfadaki gereksiz ögeleri silerek yazdırma yapabilmelerini sağlama amacıyla böyle bir uygulama geliştirilmiştir.

Diğer

  • Readability: Son derece kullanışlı ve kaliteli bir uygulama olan Readability’nin iki önemli dezavantajı var. Türkçe karakterler problemli görünmekte ve okumak istediğiniz sayfa bir başka URL’ye yönlendiriliyor ve bu da hızdan kaybettiriyor.
  • Remove Bloat: Sayfa içerisindeki flash uygulamaları yani reklamları ve üçüncü parti uygulamaları tek tıkla kaldırmanızı sağlayacak bookmarklet. Fotoğraflara dokunmaması, özellikle haber siteleri için kullanışlı olacağını gösteriyor. Bookmarklet

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın