İnternet & Bilgisayar

Torrent Nedir? Torrent Program ve Kaynakları

Evet, şaka değil. Ben, Brütüs olarak torrent kavramını yeni öğrendim, yeni kullanmaya başladım. Eminim, internet dünyasıyla içli dışlı olup da bunu bilmeyenler hâla vardır. O yüzden kısaca bir şeyler karalamak istedim. Torrent, en yalın olarak, indirdiğiniz dosya, dünya genelinde kaç kişi tarafından paylaşılıyorsa o kadar kişiden aynı anda o dosyayı hızlıca indirmenizi sağlayan bir paylaşım sistemidir.

Siz normalde, bir dosyayı indirirken indireceğiniz kaynağa istek yollarsınız, ben bu dosyayı indirmek istiyorum, diye. Karşı taraf size olumlu cevap verdiğinde, o tek kaynaktan dosyanız inmeye başlar. Torrent’te farklı olan aslında kaynak sayısının onlarca, yüzlerce olmasıdır. Torrent’te, bilgisayarında indirmek istediğiniz dosyayı bir torrent programı aracılığıyla tutanlar, o dosyayı herkesin paylaşımına açmış demektir. Siz de paylaşıma açan kişilerin bilgisayarlarına ayrı ayrı bağlanıp o dosyayı indirirsiniz.

Normal download, bir derginin tasarımının sadece bir kişiye yaptırılmasıdır, o kişi saatlerce o tasarım için uğraşır. Torrent ise, dergiyi belli kısımlara ayırarak yüzlerce kişiye o tasarımın, tıpkı bir kişiye yaptırılmış gibi daha serir bir şekilde yaptırılmasıdır.

Sistem nasıl işliyor?

 1. İndireceğiniz dosyanın kaynaklarını içeren bir torrent dosyasını önce internet sitelerinden indirirsiniz. Bu dosya aslında küçük bir texttir. 30-40 kb’lık indireceğiniz torrent adı verilen bu dosyayla birlikte artık indireceğiniz dosyanın kaynağını bulmuş olursunuz.
 2. İndirdiğiniz torrenti bir torrent programı aracılığıyla çalıştırıp, asıl dosyayı yüzlerce kişiden indirmeye başlarsınız.
 3. Dosyayı indirdikten sonra, siz aksine bir işlem yapmadığınız sürece siz de yüzlerce kişinin arasına katılmış olursunuz. Yani artık siz de başkalarına hizmet etmiş olacaksınız ve böylece ağ büyüyecek.

Torrent Programları

İnternet sitelerinden indirdiğiniz torrent dosyalarını çalıştıracağınız programlardır.

 1. uTorrent: Hızlı ve küçük boyutuyla torrent programları içerisinde ilk sırada olmayı hak ediyor.
 2. Azerus
 3. Bitlord

Torrent Kaynakları

 • thepiratebay.org: Yabancı diziler,  filmler, uygulamalar ve oyunlar için bir numaralı torrent kaynağı.
 • isohunt.com: En çok tercih edilen torrent kaynaklarından birisi.
 • turktorrent.biz: Türkiye’de çokça tercih edilen bir torrent kaynağı.

Ayrıntılı bir listeyi şurada ve şurada bulabilirsiniz.

Torrent Kalitesi

Torrentler ekinci (seeder) ve emicilerden (leecher) oluşur. Torrenti indirmeye çalışanlar emici konumundayken, dosyanın tümüne sahip olup başkalarıyla torrenti paylaşanlar ekinci konumunda olur. Bir torrentin ekinci sayısı ne kadar fazlaysa, dosyayı o kadar çabuk indirirsiniz. Ekinci ve emici sayılarını indirdiğiniz torrent kaynağında görebilirsiniz.

Torrentin yaşı arttıkça, ekinci sayıları düşeceği için dosya yavaş indirilecektir. Ekinci sayısı sıfır olduğunda torrent indirilemez.

Diyeceğim o ki, rapidshare ve benzeri sitelerden dosyaları yavaş indirmekten sıkıldıysanız, torrent sistemi tam size göre.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

5 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

 • Ben de aşağı yukarı 2-3 ay önce kullanmaya başladım beğendiğim yönü sadece hızlı indirmesi değil. Dilediğim zaman kapatıp sonra kaldığım yerden devam edebilmem. Evet geçende indirdiğim 2.5 GB nin üzerine film izlerken bir o kadar daha inmiş 🙂

 • bitturk.net Türkiyenin en büyük , Dünyada ise ilk 100 arasında bulunan Türk torrent sitesidir.Üyelikleri kapalı ve ücretlidir .

  Zamunda.net ise dünyanın en büyük torrent sitesi olarak gösterilir .Üyelikleri kapalıdır.

  Kıckass Torrent de ücretsizdir bakmanızda fayda var 🙂

  eğer bunlardan biri varsa şanslısınız 🙂

  Torrent programı olarak ise Bitlord favorim 🙂 ama bittorrent(utorrent)in de hakkını yememek lazım 🙂

 • Kesinlikle haklısın diğer upload & download sitelerinden parayla premium üyelik alasıya torrent daha uygun. Ve bence torrent paylaşımcılığı artırıyor diye düşünüyorum. Diğer sitelerden dosya indirildikten sonra arkasına bile bakmayanlar var. Ama torrent’de öyle değil. Sitelerin koyduğu seed etme zorunluluğuda çok taktir ettiğim yöntemlerden birisidir. Güzel yazı olmuş teşekkürler…

 • Download hastalığına tutulmama neden oldu 😀 Torrent listesi azalınca ya da birşey indirmediğimde rahatsız hissediyorum kendimi 🙂 Yıllarca aradığım bulunca müptelası olduğum bir sistem (Y)