Yurtsuz John

The Truman Show – "Şerefsizim aklıma gelmişti."

Ben çocukken, televizyonda rol yapanları görüp, lan bunlar da rol mü der, acaba insanların hayatlarının her tarafına gizli kameralar yerleştirip bir dizi – film çeksek olmaz mı diye düşünürdüm. Yapmışlar bunu, bir adamın hayatına ‘bissürü‘ kamera yerleştirip her bir şeyini çekmişler. Televizyonda 24 saat canlı yayınlanan bu dizinin adına The Truman Show demişler ve bu dizinin çekilme aşamasını senaryolaştırıp filme de aynı ismi koymuşlar. Bu satırları okuyanlar bunu, sanki gerçek bir hikayenin filmleştirmesi gibi algılayabilirler, hayır efendim, hepsi kurgu.

Filmi -afedersiniz- torrentlerken, açıklamalara baktım, okudum, ilgimi çekti. Ancak o kadar uzun süre geçmişti ki o açıklamaları okumamın üzerinden, unutmuşum. Sonra bir vesileyle filmi izlemeye başladım. Anlamsız bir başlangıç sonrasında, filmin ilerleyen sahnelerinde sona yaklaşırken, Truman Burbank’ın stüdyonun çıkış merdivenine geldiğinde filmin nasıl geçtiğini anlamadım.

‘Şu adam iyi film yapıyor valla’, diyebilip sağda solda hava atabileceğim ikinci yönetmenin ismini de kafama kazıdım: Peter Weir. Zira kendisinin Ölü Ozanlar Derneği’ni de çok büyük hayranlıkla izlemiştim. Ekşi’de yazan birkaç filmine daha bakmayı düşünüyorum. (Sağda solda hava atabileceğim birinci yönetmen için tıklayınız.) Ya da bu sefer bir değişiklik yapıp, filmin senaristi Andrew Niccol ile mi hava atsam?


Son olarak, benim 2000’li yıllardan önce yapılmış filmleri izleme konusunda bir önyargım vardı. 2000 öncesinde güzel film yapılabileceğine inanmazdım, her şeyi teknik görüntü kalitesi zannederdim. 1998 yapımı olduğunu bilmeyerek izlediğim bu filmle 1940’lı yıllarda çekilmiş siyah-beyaz filmleri bile izleyebilirim. ‘Tabiyy‘ güzelse.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

1 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

  • Aa olur mu ya Forrest Gump, Esaretin Bedeli, Cesur Yürek, Hayat Güzeldir, Yeşil Yol, Türk Filmi olarak da Eşkıya gibi nice güzel film vardır 2000 öncesinde…