Yurtsuz John

Özgürlük Köleliktir: İki Kere İki Beş Eder

Orwell’ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’ünden bahsediyorum. “Teleekran” denilen televizyon benzeri araçla dakika dakika partinin komutlarıyla yaşadığınız, teleekranda parti düşmanlarını gördüğünüzde bağıra çağıra nefret kusmak zorunda olduğunuz, partinin tüm öngörülerinin haklı olduğunu ispatlamak için bütün gazeteleri, fotoğrafları baştan aşağı yenileyecek bir bakanlığın olduğu, aklınıza kazara partinin ideolojisi dışında bir düşünce geldiğinde düşünce polisi tarafından cezalandırıldığınız, çalışmak, yemek yemek ya da uyumak dışında kalan zamanlarda mutlaka parti üyeleriyle ortaklaşa bir etkinliğe katılmak zorunda olduğunuz bir “modern” dünya tasarlamış  Orwell.

1948 yılında kaleme aldığı bu kitapta Orwell 1984’e dair distopyasını sunmuş. Yazarın veremle mücadele ediyorken yazmasının da etkilediğini düşünüyorum; kitap son derece korkunç bir dünyaya götürüyor okuyanını.

Kitaptan satır başları:

Geçmiş, silinmekle kalmıyor, silindiği de unutuluyor, sonunda yalanlar gerçek olup çıkıyor. (100)

Parti üyeleri arasındaki tüm evliliklerin bu için atanmış bir kurul tarafından onaylanması gerekiyor ve kural hiçbir zaman açıkça dile getirilmese de birbirlerini fiziksel olarak çekici buldukları izlenimi uyandıran çiftlerin evlenmesine asla izin vermiyordu.Evliliğin kabul gören tek amacı vardı, o da Parti’ye hizmet edecek çocuklar dünyaya getirmekti. (90)

Proleterler ve Hayvanlar Özgürdür!
Savaş Barıştır.
Özgürlük Köleliktir.
Cahillik Güçtür. -Parti sloganları

Büyük Birader bizi gözetliyor!

Söyleyeceğim son şey, Büyük Birader kavramı bugüne dair de bir şeyleri çağrıştırıyor olduğu…


Twitter’dan @PalmiyeGolgesi’nin, Semih’in kitapla ilgili yazdığı küçük notu da paylaşmak istedim:

1984, başucu kitaplarımdan biri olmuştur her daim. Tabii aynı yazarın Hayvan Çiftliği de. Sosyalizm ve beraberinde gelen “sol” faşizmi en iyi anlatan yazar. Tek düze, içleri boşaltılmış insanlar. Kapitalizmi eleştirenler acaba sosyalizmin başka bir kölelik sistemi olduğunun farkındalar mı ?

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın