Android İnternet & Bilgisayar

Microsoft Wedge Mobile: Akıllı Telefon ve Tabletler için Bluetooth Klavye

Microsoft Mobile WedgeUzun zamandır araştırdığım bluetooth klavye konusunda seçimimi yaptım ve Microsoft’un Wedge Mobile adlı ürününü aldım.

Benim esas amacım Android telefonumla dışarda olduğum zamanlarda rahatça not alabilmekti. Bu not tutma işini ayrıntılı bir şekilde söylemek gerekirse, derste not tutmak, fakültede hukukla.net için mobil habercilik yapmak ve bunun yanında mavimikrofon dergisi için bir kenara not almam gereken fikirleri kolayca not edebilmek.

Bu amaçlarla akıllı telefon ve klavye ikilisini bir araya getirmek istedim. Bunun olabilecek tek yolu Bluetooth teknolojisiydi. İnternetten yaptığım araştırmalarda yurtdışında ve İstanbul’da karşıma 10’a yakın model çıktı; ama Ankara’da satılan yalnızca ikisine raslayabildim:

1. Microsoft Wedge Mobile
2. Beewi Bluetooth Keyboard

Beewi marka klavye Türkiye’de sanırım sadece D&R mağazalarında satılıyor, fiyatı 79 lira. Microsoft ürünü ise Media Markt, Vatan Computer, Bimeks’te satılıyor ve fiyatı 131 lira.

Microsoft vs Beewi Bluetooth Keyboard

Esasında aklımda Beewi marka klavyeyi almak vardı. Mağazaya gidip gördüğümde klavyenin dayanıksız bir plastikten üretildiğini fark ettim ve bunu vazgeçtim.

Alternatifi olan Microsoft klavye, metal bir çerçeve içinde tasarlanmış; yani daha şık ve dayanıklı. Microsoft klavye iki adet AAA alkalin pille çalışıyor. Beewi marka klavye ise USB kabloyla şarj ediliyor. Beewi marka klavyede şarj ömrünün bir süre sonra tükeneceği göz önüne alındığında Microsoft daha avantajlı duruyor.

İki klavye de birçok platformda çalışacağına dair taahhüt vermiş, bu konuda birbirleriyle aynılar ama bugün Microsoft Wedge Mobile’ı Ipad’le denediğimde klavyede çok fazla sıkıntı olduğunu gözlemledim. Microsoft’un bu klavyeyi Windows 8 tabletleri için ürettiğini söyleyelim. Bu sebeple Android’de kullanırken bazı problemler çıkarabiliyor. Android ortamdaysa yazı yazmanın dışında klavyeyle rahatlıkla telefonu yönetebiliyor, istediğiniz menüye kolayca girebiliyorsunuz. Ipad’de sadece yazı yazmak için kullanacağınız tuşlar çalışıyor. Eminim, Beewi de farklı platformlar için bu tip problemlere sahiptir.

Son olarak Microsoft markasının güvenilirliği de Beewi’yi tercih etmemem konusunda beni dürtmüş oldu.

Android’de Harici Klavye Kullanımı için Uygulama

İster tablet olsun, ister telefon; nasıl bir klavye alırsanız alın karşılaşacağınız temel sorun bazen Türkçe karakterler (ş’ler, ç’ler) bazen noktalama işaretleri (Microsoft’un klavyesinde virgül sorunu var.) olacak.

Bu sorunu çözebilmek için telefonunuza 2.03$ ödeyerek kuracağınız bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. External Keyboard Helper Pro. Bu uygulamayla klavyeye ilişkin tüm sorunlarınızı çözebiliyorsunız. Satın almadan önce ücretsiz Demo sürümünü denemeyi unutmayın. İşe yaradığından deneyerek emin olun ve sonra satın alın.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın