İnternet & Bilgisayar

Bilgi Kirliliğinini Önleyen Tek Sayfalık İnternet Siteleri

Tek Sayfalık İnternet SiteleriWeb siteleri de kısa formatlı sosyal medya paylaşımlarına ayak uydurarak 140 karakterden daha kısa nitelikte bilgi paylaşan mecralara dönüştü. Bu web siteleri, sosyal medya aracılığıyla saniyeler içerisinde binlerce kişinin haberdar olduğu ve genellikle ülke gündemindeki güncel bir olay üzerine kurgulanan siteler. Sneider’ın Galatasaray’a transferinin konuşulduğu günlerde yapılan sneidergeldimi.com sitesi anlatmak istediğim internet siteleri için örneklerden bir tanesi.

Nereden geliyor?

Birçok mevzuuda olduğu gibi bu konuda da formatı Ecnebilerden almışız, zannediyorum. Onlar tek sayfalık bu tip internet sitelerini gereksiz içerikle doldurmuş. Yani onların siteleri, boş vaktini harcamak isteyenler, gizli işsizler ve çalışmak için bahane arayanlar için hazırlanmış. İşin ilham kaynağını merak edenler için Ecnebi sitelerinin toplandığı bir internet sitesi var: The Useless Web. Buradan bu formatta tasarlanmış onlarca siteye ulaşabilirsiniz.

Türklerse “useless” yerine “useful” içerik üretmek; çoğu zaman ülke gündemindeki olaylar hakkındaki bilgi kirliliğini önlemek ve yararlı bilgi sunmak, bazı zamanlardaysa mizah yapmak amacıyla bu tip siteler hazırlıyor.

Örnek siteler

sneidergeldimicom

Bu tip bir internet sitesi oluşturmak için?

Bu tip bir internet sitesi oluşturmak için öncelikle sitenizin formatını kurgulamanız gerekiyor. Hangi olay üzerine bu internet sitesini açacaksınız, bunu düşünmelisiniz. Kurgulayacağınız olay, Türkiye’deki geniş kitleleri ilgilendiren bir olay olmalı. Misalen burslaryatmismi.com tüm burslu üniversite öğrencilerini ilgilendiren bir internet sitesi.

Teknik olarak bu site için bir HTML hosting (en ucuza 10 lira) ve siteye esas özelliğini veren alan adı (18-20 lira) gerekiyor. Bu harcamaları yıllık bazda yapacaksınız. Yani kurguladığınız olay yalnızca bir aylık güncel bir olay da olsa (iftaranekadarkaldi.com gibi) kalan on bir ayda da açık kalacak. Dolayısıyla tüm ziyaretçileriniz birkaç haftada ya da birkaç gün içinde tükenecek. 

Teknik aşamalardan sonra sitenin içeriğini Microsoft Frontpage’le bile çok kısa süre içinde hazır hale getirebilirsiniz.

Daha fazla site

Listede olmayan bu tip siteleri yorumlarınız aracılığıyla ulaştırın, listeyi güncelleyelim.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın