Fotoğrafçılık

Fotoğraflarınızı Bastırın

Fotoğraflarınızı bastırın!

Dijital fotoğrafçılığa geçişimizle birlikte ‘anı’ saklama yöntemlerimiz de değişti. Her ay alınan 36’lık albümler yerine artık ömürlük 640 GB’lık harddiskler tercih ediyoruz ve bütün fotoğraflarımızı bunun içine kaydediyoruz. Unuttuğumuz bir şey var; dijital hafızalarımız yanma, yıpranma gibi nedenlerle beklenmedik bir anda bizi yolda bırakabiliyor.

Daha önceki bir yazımda bahsettiğim gibi, dijital hafızalara gereğinden fazla güveniyoruz. Kalemlik büyüklüğündeki harddisklere tüm hayatımızı sığdırıyor; anılarımızın bir köşede yıpranmasını bekliyoruz.

Eski alışkanlıklara dönün

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, değişmeyecek alışkanlıkları olan insanlar var. Yaşadıklarını, okuduğu kitapları, izlediği filmleri ajandasına kaydedenler mesela. Her kitaptan, her filmden sonra bir şeyler yazmak ya da alıntılamaktan bahsediyorum. Meşekkatli gibi görünen bu alışkanlığın kaydedilen hafızanızı çok zor kaybolması gibi bir artısı da var.

Buna benzer bir eski alışkanlığı yeniden canlandırarak fotoğraflarınızı, dijital hafızalarda yaşatacağınızdan süreden daha uzun süre yaşatabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı bastırın

Çekip bilgisayara attığınız fotoğraflarınızdan en değerli olanları seçerek işe başlamalısınız. Bu seçme işlemini çektiğiniz her fotoğraf dizisi için ayrı ayrı ve biriktirmeden yapın. Nasıl ki eskiden her ay, 36’lık albümler alır, filmimizi yaptırır ve yeni film alırdık. Şimdi de her ay belli miktarda seçtiğiniz fotoğrafı fotoğrafçıya bastırmaya götürün. Temsili bir rakam olarak 36 olabilir mesela bu. Seçilen her 36. fotoğrafla birlikte, o 36 fotoğrafı bastırarak listenizi yenileri için boşaltın.

Canon, Xerox marka dijital baskı cihazları 50-100 yıl kadar garanti ömrü veriyor.
Canon, Xerox marka dijital baskı cihazları 50-100 yıl kadar garanti ömrü veriyor.

Belirttikleri makinelerde basılan bir fotoğraf için Canon, Xerox marka dijital baskı cihazları 50-100 yıl gibi garanti ömrü veriyor. Yani bastıracağınız her fotoğrafınız 100 yıl boyunca bozulmadan, yıpranmadan dünyada fiziki bir gerçek kaplayarak arşivinizde kalabilecek. Basılan fotoğrafları dijital hafızanızdan da silmeyin elbette; ama ne marka olursa olsun harici bir harddiskin ne zaman bozulacağına ilişkinse bir garantinizin olmadığını da unutmayın.

Anlayacağınız o ki dijital hafızalara emanet edemeyecek kadar değerli anılarınızın olduğunu düşünüyorsanız, onları bastırmayı ihmal etmeyin.

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın