Kısa dalga

Okullarda Öğretilmeyen Haritalar

Dünya Ülkelerinin Misafirperverlikleri

Boredpanda blogunda daha önce benzerlerine karşılaşmayacağınız 40 haritaya yer verilmiş. Haritalardan bazıları resmi istatistiki verilere dayanırken, bir kısmı anketlerden ve haritayı oluşturanların izlenimlerinden oluşuyor.   Dünya’daki popüler sporlar, Amerikalıların dünyaya bakışı, Metre sistemi kullanmayan ülkeler, Avrupa’da en çok kullanılan soyadları, Dünya ülkelerinin misafirperverlikleri, Dünya ülkelerinin basın hürriyeti gibi haritalara mutlaka göz atın.

Aynı sitedeki bir başka blog yazısında dünya çapındaki belli başlı ülkelerine diğer ülkelere bakışına yer verilmiş. Bu haritalarda ülkelerin diğer ülkelere karşı bakışlarını ifade eden basmakalıp ifadelere yer verilmiş. Türkiye’ye göre Avrupa 2010 başlıklı haritada, bizim Avrupa’yı nasıl gördüğümüz konusunda önemli bilgiler var. Rusya için “sexy chicks”, Almanya için  “Dönerrepublik notrtürkei”, Çek Cumhuriyeti için “Skoda”…

Türkiye'ye göre Avrupa.

 ***

Bu blog yazısı nedeniyle keşfettiğim bir başka site daha var: Targetmap.com Bu site aracılığıyla elinizde bulunan istatistiki verileri ücretsiz bir şekilde dünya haritasına dökebiliyor, bu haritayı link olarak istediğiniz kişiyle paylaşabiliyorsunuz. Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş onlarca yararlı harita var sitede. Seçtiğim birkaç harita:

 

Etiketler

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın