Hukuk Yurtsuz John

Borçlar Hukuku Genel Hükümler Ders Notlarım

Ankara Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak yaptığım en önemli işlerden biri fakültenin en zor derslerinden biri olarak kabul edilen Borçlar Hukuku Genel Hükümler dersinde dijital ortamdan not tutmaktı. Dersin zorluğunun yanına, dersi veren hocanın Türkçe yazılmış bir kaynağı takip etmemesi ve işi en teknik boyutuyla ele alması eklenince bu iş bir hayli zorlaştı.

Bahsettiğim hoca Prof. Dr. Vedat Buz ve dersi de kendi tabiriyle “Ortadoğu ve Balkanların en teknik Borçlar Hukuku dersi”.

İlk derslerle kalem kağıtla yetişemedim hocanın hızına. Buradan doğdu bilgisayarla derste not alma fikri. Hocanın izniyle başladım bilgisayarımla derste not almaya. Bütün öğrencilerin kalem kağıda sarıldığı bir amfide dersteyken bilgisayarla not tutmak şaşırttı bir süre insanları, bazılarını yanılttı da. “Derste de oyun oynanmaz ki be kardeşim“.  Yalnızca Microsoft Office Word açık oldu ekranımda. “Havanı da attın hani Furkan.” 120 dersin en az yüzde yetmişine bilgisayarla gelmek benim için hava atmak değil Çarşamba ve Cuma günleri için çantamda ekstra üç kiloluk yük demekti. (Kalan yüzde otuzunu Dilara ve Serra‘nın güzide notlarıyla tamamladım. )

Notlarla uğraşmanın en eğlenceli yanlarından biri Vedat hocayla Twitter’daki dialoglarımız oldu. Ufak parçalar halinde internetten paylaştığım zamanlarda notlardaki hataları yüzüme çarpıp senin not dediğin bu mu tarzında bir şeyler dediği olmuştur. Bu olaylardan sonra ikinci dönemde çıkan notları Burcu‘yla gözden geçirdik, daha sağlıklı ve hatasız notlar yayımlamaya çabaladık.

Arka sıraları gözlemek için dürbün kullanan hoca. Vedat Buz'dan başkası değil elbet.
Arka sıraları gözlemek için dürbün kullanan hoca. Vedat Buz’dan başkası değil elbet.

Önemli bir olayı atlamayalım o seneye ilişkin. Fakültenin en renkli hocalarından biri olan Vedat Buz, derse motive etmek amacıyla yaptığı olağan şeylerin dışına çıktı.  Bu defa arka sıralardan dürbünle dersi izleyen “Mehmet“in dürbününü kaptı ve aldığı o dürbünle arka sıraları gözlemeye bakmaya başladı. Sonraki derste de olay tekrar edince hiç kaçırmadan fotoğrafladım ve fakültenin internet medyasında yayınladım.

Vedat Buz'a t-shirt
Hatta biraz daha ileriye giderek bu dürbünlü fotoğrafın t-shirt’ünü yaparak kendisine doğum gününde hediye ettim. (Hediyeyi kabul etmemiş, zorla parasını vermiştir.)
Tüm bunları öğrencisiyle olan ilişkilerindeki rahat tavırlarına dayanarak yaptım. Normalde bir hukuk fakültesi hocasına, akademik titri Profesör olana bir de… Aklından bile geçirmeyeceksin böyle şeyleri.

Ders notlarını indir

Ders notlarının, hâlen öğrenciler tarafından talep ediliyor olması, beni mutlu ediyor. Üstelik ders notları, sadece AÜHF öğrencileri tarafından değil, diğer üniversitelerin öğrencileri ve hatta avukatlar tarafından da talep ediliyor. Her seferinde mail olarak göndermek yerine notların tamamını internette de paylaşmak istedim. Toplam 312 sayfa olan ve ayrıntılı indekse sahip ders notlarımı indirmek için lütfen aşağıdaki butona tıklayınız.

Ders notları indirme linki, süresiz olarak kaldırılmıştır. (22.11.2015)

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

45 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın