Defter İnternet & Bilgisayar

Yeni iPad ve Tüketim Tuzağı

Bilgisayardaki üretkenliğim geçtiğimiz 5 yıla göre bir hayli azalıyordu. Buna dur demek ve dikkatimi dağıtacak büyük programlardan kurtulabilmek adına geçtiğimiz günlerde bir iPad aldım. Alırken aklımda dikkatimi dağıtacak ekstra özelliklerden baştan vazgeçerek dijital ortamda yazma ve okuma faaliyetlerimi daha üst düzeylere ulaştırmak vardı. Zira bilgisayar başındayken -istemsiz olarak- Facebook ve Twitter’a sürekli girmekten doğru düzgün bir şeyler yazamaz ve okuyamaz olmuştum.

iPad’e bir bilgisayar parası verdikten sonra aklıma bir şeyler geldi. Onun tüm işlevlerini -taşıma ve uzun ömürlü pili hariç- yerine getirebilecek olan bir bilgisayarım varken; neden iPad tercih etmiştim?

Yeni iPad - Bluetooth Klavyeyle birlikte.

Zihnimden akan cümleler aynen şöyleydi. Sistem öyle bir noktaya gidiyordu ki tüm insanlar birbiriyle anlaşmış gibi bizi para harcamaya itiyor. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey; Apple’ın kurucusu merhum Steve Jobs‘la anlaşmış olmalılar. Zuck ve Jack birlikte bilgisayar başındaki insanların dikkatlerini dağıtacaktı. Jobs ise bilgisayar başında kafasını toparlayamayan insancıklara iPad satacaktı. Her şey bu şekilde ayarlanmış besbelli.


Kronolojik olarak kendi faaliyetlerime baktığım zaman…

2008 yılında Facebook ve Twitter bu kadar revaçta değildi ve haliyle dikkat de dağıtmıyordular. Bilgisayar başına oturduğum zaman yapmak istediğim şeyi, dikkatim dağılmaksızın yapabiliyordum. Beni engelleyecek iki baş belası yoktu.

2013‘te ise; bilgisayar başında yapma maksadıyla oturduğum işten başka yapabileceğim o kadar çok şey var ki internette, çoğu zaman o başka şeylerle uğraşırken ne yapmam gerektiğini unutuyor ve maksadımı gerçekleştirmeden bilgisayardan kalkıyorum. Bunu engelleyebilmek içinse bir hayli harcama yapmam gerekiyor. Bir iPad almak gibi.


Bakalım önümüzdeki yıllarda çok gerekli olduğunu düşündüğüm ama aslında fuzuli olan ne harcamalara imza atacağım.

Yazar hakkında

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın