Kategoriler
Defter

Bir Akustik Harikası: İplikçi Camii Şadırvanı

İplikçi Camii ŞadırvanıCumhuriyet döneminin tarihi yapılarından biri olan Ankara Hukuk Fakültesi’ndeki akustikten yoksun amfilerde, dört sene boyunca hocanın yankılanan sesini anlamlandırmaya çalışan biri olarak; Konya’da gördüğüm bu akustik harikasını yazmadan edemedim. 12. yüzyılda, Sultan II. Kılıçarslan’ın vezirinin yaptırdığı bu camiinin şadırvanında daha önce eşine raslamadığım bir akustiği keşfettim.

Selçuklular döneminden kalan bu şadırvanda karşılıklı sütunlarda duran iki kişi, birbirlerine sırtlarını dönüp fısıltıyla konuşsa bile rahatlıkla birbirlerini duyabiliyor. Yalnızca sütunların karşılıklı olması gerekiyor; karşılıklı olmadığı sürece ses karşı tarafa iletilmiyor. Ne kadar gerçekçi olur, okuyan için bilmiyorum ama; bir Vine videosu çektik; Samet tam karşımda.

Gitmek isteyenler için İplikçi Camii, Alaaddin tepesine çıkan yollardan Mevlana Caddesi‘nde bulunuyor. Bu cadde üzerinden Alaaddin tepesine giderken İplikçi Camii Kayalı Parkı’n bitişiğinde solunuzda kalacak. (İplikçi camii – Google maps linki)

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok, diyeceksiniz belki; ama benim bu yapıdan henüz haberim oluyor.

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir