Kategoriler
İnternet & Bilgisayar

Aldığınız Hizmet Karşısında Bir Ücret Ödemiyorsanız, Ürün Aslında Sizsiniz!

keren-elazari-Aldığınız Hizmet Karşısında Bir Ücret Ödemiyorsanız, Ürün Aslında SizsinizÜzerinde düşünülmesi gereken bu söz, Digital Age Summit 2015 etkinliğinin ikinci gününde hackerlar hakkında konuşan Keren Elazari‘ye ait.[1. Elazari’nin TED’deki “Hackerlar, internetin bağışıklık sistemi” başlıklı konuşmasını şuradan dineyebilirsiniz.] Düşünülmesi gerek diyorum; çünkü çok büyük olmasına rağmen ücretsiz bir şekilde hizmet vermeye devam eden birçok yazılım şirketinin çalışma prensibini açıklayıcı nitelikte.Örneğin, Whatsapp.

Geçtiğimiz yıl Facebook tarafından 19 milyar dolara satılan Whatsapp, bilindiği üzere  kullanıcılarından ücret almadan hizmet veren bir platform. Bu durumda Whatsapp’ın 19 milyar dolarlık değerini sağlayan, hangi platformda olursa olsun (ios, android, blackberry…) çok hızlı ve stabil bir şekilde çalışması mı? Tek başına hayır. Asıl etken, Whatsapp’ı kullanan aylık 400 milyon kişinin bulunması ve her gün Whatsapp üzerinden atılan yaklaşık 20 milyon mesaj. Yani 19 milyar dolar, aslında aylık 400 milyon kişinin ta kendisi ve bunların bugüne kadar Whatsapp üzerinden attığı metin, fotoğraf ve video mesajlarının değeri. Denklemi  böyle kurduğunuzda, sanırım Keren Elazari’nin sözü de daha anlamlı hale geliyor. 

____

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir