Kategoriler
Defter Hukuk İnternet & Bilgisayar

O Konuda Yayınlanmış Bir Blog Yazım Var

Genel anlamda her sektörde esen değişim rüzgarı, kendini bilgiye ulaşma noktasında da göstermeye başladı. Bilgiye ulaşmak için herhangi bir konuda yapılan araştırmalarda artık akademik dergilerde yayınlanmış makaleler yerine, içerisinde sağlam içerik barındıran ve ciddi bir tasarımı olan internet siteleri tercih edilir olmaya başladı. Hukuk dünyası için özellikle söylenebilir ki avukatlık bürolarının web sitelerinde yayınladıkları blog yazıları, yapılan araştırmalarda en çok kullanılan kaynaklar arasında yer alıyor. Bu durumun en büyük sebeplerinden birisi de, Y Kuşağı’nın kolaycılığı. Bilindiği üzere Y kuşağı gençleri bilgiye kalın ve “sıkıcı” akademik kitapları okuyarak ulaşmak yerine birkaç tuşa basarak ulaşmak istiyor.

Akademik bir yazının baştan sona yalnızca 10 kişi tarafından okunduğuna yönelik araştırma da, bilgiye ulaşma konusundaki genel eğilimin daha kısa, daha anlaşılabilir bir üslupla yazılmış ve çabucak ulaşılabilen metinler olduğunu gösteriyor. Aynı araştırmaya göre sosyal bilimler alanında hakem incelemesinden geçmiş makalelerin %32’sine hiç atıfta bulunulmuyor. Bu veriler dahi tek başına artık makale çağının geçmeye başladığını gösteriyor.

İnternetin mevcut bilgi çöplüğü durumundaysa doğru bilgiye ulaşmak, epey zor. Zirâ, bilginin “kesin” olup olmadığına bakmaksızın içerikler internette çok kolay yayınlanıyor. Bu konuda insanlar çekinmiyor. Çekinmesine de gerek yok belki; ancak insanların doğru bilgiye ulaşma konusunda onları doğru bilgiye ulaştırmakla yükümlü uzmanların ve akademisyenlerin de bir şeyler yapması gerek. Örneğin, hakemli akademik dergide yayınladıkları makalelerin daha “soft/light” sürümlerini internet üzerinden paylaşmak gibi. Her ne kadar internette yayınlanmış bir blog yazısına atıf yapılması henüz mümkün görünmese de, oradaki bilgilerden pragmatik şekilde yararlanıldığı da bir gerçek. Nitekim avukatların bazen ilgili kanundan önce Google’da arama yaptıkları, o aramalardan edindikleri bilgilerle dilekçelerini oluşturdukları da bu gerçeği doğruluyor.

Uzmanların da artık bu kapsamda düşünerek, kimsenin ulaşamayacağı hâkemli akademik makalelerde değil, kendi bloglarında ya da kaliteli internet sitelerinde makalelerini yayınlamaları daha iyi bir çözüm olacak. Çünkü, insanlar uzmanlık alanlarını belirtirken “o konuda yayınlanmış bir makalem var” cümlesi yerine “o konuda yayınlanmış bir blog yazım var” cümlesini kuracak. Artık en değerli bilgi, konunun derinlenmesine incelenmesi neticesinde elde edilen bilgi değil; hızlı bir şekilde elde edilen ve doğrudan işe yarayan pragmatik bilgi olacak/oluyor.

Furkan Güven Taştan

Erzurum'da doğdu. Ankara Lisesi ve ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisi. Daha ayrıntılısı için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir